Zamiokulkas – roślina, która nie znosi nadmiaru wody

Uprawa zamiokulkasa
Zamiokulkas to popularna roślina pokojowa znana ze swojej wysokiej wytrzymałości. Wyrasta do pokaźnych rozmiarów i stanowi ozdobę wielu polskich mieszkań. Wyjaśniamy, jak zajmować się tą zjawiskową rośliną.

Zamiokulkas – najważniejsze informacje

Zamiokulkas zamiolistny to wieloletnia roślina, która zyskała na popularności w drugiej połowie XX wieku. Występuje w strefie klimatu zwrotnikowego w Afryce. W warunkach pokojowych może osiągać wysokość przekraczającą 1 metr. Z tego powodu stanowi ozdobę wielu polskich salonów. Wyróżnia się mięsistymi, zielonymi liśćmi licznie obrastającymi jej gałęzie. Zamiokulkas to roślina znana ze swojej wysokiej wytrzymałości, mówi się, że rośnie najlepiej gdy się o niej nie pamięta. Oczywiście nie jest to końca prawda, ale istotnie omawiany gatunek nie wymaga szczególnej opieki i specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Poradzi sobie bez większej ilości światła oraz wody. Z tego powodu można go podziwiać w budynkach o charakterze komercyjnym oraz w wielu urzędach. 

Uprawa zamiokulkasa

Zamiokulkas to odporna roślina, która poradzi sobie w półcieniu, a nawet w całkowitym zacienieniu. Należy pamiętać, że zupełny brak promieni słonecznych spowolni jego wzrost. Zbyt duże nasłonecznienie skończy się pojawianiem brązowych plam na listkach rośliny. Ponadto nie można zapominać, że zamiokulkas powinien być oświetlany w sposób równomierny. Dlatego doniczka, w której się znajduje powinna być regularnie obracana. W okresie letnim zamiokulkas powinien być trzymany w temperaturze nie przekraczającej 25o. W zimie odnajdzie się w temperaturze pomiędzy 18-20 stopni. Omawiany gatunek nie znosi przeciągów, które mogą skutkować zrzucaniem przez niego liści. Ponadto temperatura poniżej 5 stopni może skończyć się zwiędnięciem rośliny.

Uprawa zamiokulkasa

Podłoże i podlewanie

Zamiokulkas zamiolistny preferuje glebę o lekko kwaśnym odczynie. Powinna być żyzna i przepuszczalna. Na dnie doniczki, w której znajdzie się zamiokulkas warto dodać nieco żwiru lub piasku, które zapewnią odpowiednią przepuszczalność powietrza oraz odprowadzanie nadmiaru wody. Ponadto pojemniki do uprawy zamiokulkasa powinny być szersze niż wyższe, co umożliwi jego prawidłowy rozwój. Jak wspomniano powyżej jest to roślina wymagająca umiarkowanego podlewania. Potrafi przetrwać krótkotrwałe okresy suszy bez uszczerbku na swoim zdrowiu. Najczęściej popełnianym błędem podczas jego uprawy jest zbyt obfite podlewanie. Takie praktyki kończą się gniciem korzeni, a w rezultacie śmiercią całej rośliny. Poza tym warto dodać, że należy ją podlewać nie częściej niż raz w miesiącu.

Przesadzanie

Podobnie jak w przypadku większości roślin doniczkowych zamiokulkas powinien być przesadzany wczesną wiosną. Ze względu na szybki wzrost młode rośliny mogą przechodzić ten zabieg każdego roku. Starsze egzemplarze przesadza się w sytuacji, w które ich korzenie nie mieszczą się w obecnej donicy. Warto dodać, że pojemnik, w którym znajdzie się omawiana roślina powinien być wyposażone w duże otwory odpływowe, co minimalizuje ryzyko zawilgocenia podłoża.

Nawożenie

Wbrew pozorom zamiokulkas to roślina wymagająca stosunkowo częstego nawożenia. W okresie wzrostu powinno się odbywać co 2 tygodnie. Jest to spowodowane wrażliwością zamiokulkasa na jałowienie podłoża. W okresie jesienno-zimowym omawiany gatunek nie potrzebuje dokarmiania dodatkowymi składnikami mineralnymi. Więcej informacji na temat nawożenia opisywanej rośliny można znaleźć na: https://www.ogarnijogrod.pl/zamiokulkas-uprawa-pielegnacja-nawozenie.

/artykuł sponsorowany/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.