Zalety i wady wczesnego zapoznawania dzieci z technologią

Zalety i wady wczesnego zapoznawania dzieci z technologią

Współcześnie nie da się „ustrzec” malucha przed technologicznymi nowinkami, ponieważ są już niemalże wszechobecne w codziennym życiu. Rodzice często mają jednak dylemat, kiedy wdrożyć swoją pociechę w cyfrowy świat – kontakt z nim niesie równie dużo korzyści, co zagrożeń. Omawiamy zalety i wady wczesnego zapoznawania dzieci z technologią!

Zalety wczesnego zapoznawania dzieci z technologią

Wczesne zapoznanie dzieci z technologią chroni je przed tzw. wykluczeniem cyfrowym. Maluchy coraz częściej muszą posługiwać się komputerem, tabletem czy smartfonem. Urządzenia te przydają im się w szkole, a także przy porozumiewaniu się z bliskimi.

Współcześnie dzieci coraz częściej kontaktują się ze sobą za pośrednictwem komunikatorów, a do tego sporo rozmawiają o grach, memach i innych rzeczach widzianych w sieci. Jeśli pociecha chce znaleźć wspólny język z rówieśnikami, by być w stanie nawiązywać z nimi relacje, musi być zorientowana w temacie.

Nowoczesna technologia daje również łatwy dostęp do wiedzy, często podanej w przyjaznej, atrakcyjnej formie. Interaktywne podręczniki, gry edukacyjne, filmy instruktażowe i inne materiały pomagają dzieciom osiągać lepsze wyniki w szkole, zdobywać nowe umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania itp. Do tego coraz więcej maluchów interesuje się tą dziedziną i marzy o tym, by w przyszłości np. robić gry, konstruować roboty czy tworzyć innowacyjne aplikacje. Im wcześniej będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, tym szybciej zdobędą kompetencje niezbędne w przyszłości.

Wady wczesnego zapoznawania dzieci z technologią

Wczesne zapoznawanie dzieci z technologią budzi jednak sporo kontrowersji. Wiele zależy bowiem od tego, w którym momencie da się dostęp do urządzeń i jak często będzie się na niego pozwalać. Badacze zalecają zaczekać przynajmniej do 3. roku życia, a do tego alarmują, że umysł malucha narażony na zbyt częsty kontakt z nowoczesną technologią może rozwijać się w nieprawidłowy sposób – z czasem mogą pojawiać się trudności z komunikacją z otoczeniem, wyrażaniem emocji, koncentracją, nawiązywaniem relacji itp.

Najważniejsze, by zachować umiar, ustalając np. dzienny limit czasu spędzonego przy komputerze/tablecie/smartfonie. Warto też odpowiednio przedstawić dostępne media i technologie swoim dzieciom, prezentując je głównie jako przydatne narzędzia, a jedynie dodatkowo jako źródło rozrywki. Odpowiedzialny rodzic nie powinien też traktować sprzętu jako opiekunki oraz pozastawiać malucha bez żadnego nadzoru.

Twoje dziecko interesuje się nowoczesną technologią i zależy Ci na tym, by zbudowało z nią zdrową relację? Zapisz je na zajęcia z programowania w akademii Pixblocks – może ciekawie i konstruktywnie spędzać czas przy komputerze, rozwijając swoje umiejętności z zakresu m.in. logicznego myślenia czy kreatywności.

/artykuł sponsorowany/

Reklama