Zalety diety wegetariańskiej – kto powinien jej spróbować?

wegetarianski catering dietetyczny

Masz dość jedzenia mięsa, chcesz spróbować czegoś nowego, a może dokuczają Ci typowe choroby cywilizacyjne? Oznacza to, że może spodobać się ci zdrowa, lekkostrawna, smaczna i bardzo zielona dieta wegetariańska. Dowiedz się, dlaczego warto pomyśleć o wyeliminowaniu mięsa z codziennego jadłospisu i komu może to szczególnie się przysłużyć.

Na czym dokładnie polega dieta wegetariańska?

Wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa i ograniczeniu spożywania innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Niektóre osoby stosujące taką dietę dopuszczają jedzenie nabiału (laktowegetrianie), a inne jajek (laktoowowegetarianizm). Jedną z odmian wegetarianizmu jest też semiwegetarianizm – polegający na spożywaniu jajek, nabiału, ryb oraz drobiu.

Bezkompromisową odmianą wegetarianizmu jest weganizm i frutarianizm. Weganie jedzą wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, natomiast frutarianie tylko owoce – niektórzy spożywają tylko te z nich, które już spadły z drzew czy krzewów.

Zaczynając przygodę z dietą wege, warto najpierw zrezygnować ze spożycia samego mięsa. Już wtedy można poczuć różnicę w odniesieniu do samopoczucia, sylwetki i ogólnej kondycji organizmu.

Wegetarianizm jako pomysł na eksperyment kulinarny

Tradycyjna polska dieta jest ciężkostrawna i w dużej mierze bazuje na mięsie. Wieprzowina, wołowina i drób niemal codziennie, w różnej postaci, pojawiają się na talerzach. Mięso je się zarówno na śniadanie, na obiad, jak i na kolację. Ci, którzy są zmęczeni tak monotonną dietą, będą mile zaskoczeni, gdy w ich menu znajdą się nowe, smaczne, a przede wszystkim zdrowe i pożywne posiłki.

Jeżeli zdecydujesz się na wegetarianizm, na początku z trudem może przychodzić ci przygotowywanie ciekawych dań. Będziesz mieć do dyspozycji przede wszystkim warzywa, kasze, produkty mączne, jajka, warzywa, owoce. Dlatego zanim nauczysz się wyczarowywać z nich smaczne posiłki, może minąć trochę czasu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi catering dietetyczny Dziewiąta Planeta. Zamawiając menu wegetariańskie, otrzymasz pudełka z niebanalnymi, zachwycającymi smakiem daniami, które szybko przekonają cię do diety bezmięsnej.

Dieta wege a korzyści dla zdrowia

Ze względu na siedzący tryb życia czy błędy żywieniowe, zaczęły dokuczać ci choroby cywilizacyjne, a poziom cholesterolu we krwi już dawno przekroczył normę? W takiej sytuacji dieta wegetariańska może być ratunkiem dla twojego zdrowia. Wykluczenie mięsa z jadłospisu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia:

  • otyłości,
  • cukrzycy typu 2.,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • hipercholesterolemii,
  • nowotworów,
  • kamicy żółciowej i nerkowej,
  • zaparć i hemoroidów ,
  • próchnicy zębów.

Pamiętaj! Stosując dietę wege, należy zwrócić uwagę, aby uniknąć pułapki żywieniowej. Musi być ona prawidłowo skomponowana, a jadłospis zróżnicowany, gdyż w przeciwnym razie może zabraknąć w niej składników odżywczych spożywanych zwykle wraz z mięsem. Jednak skrupulatnie opracowany, oparty na świeżych warzywach, owocach, kaszach, zbożach jadłospis to samo zdrowie i strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą skusić się na przełamanie rutyny żywieniowej.

/artykuł sponsorowany/

Reklama