Zakończyła się pierwsza edycja Creativity Days

Zakończyła się pierwsza edycja Creativity Days.

W dniach 10-19 października 2018 roku w Warszawie, odbyły się po raz pierwszy w Polsce Dni Kreatywności – dedykowane profesjonalizacji i rozwojowi branż kreatywnych. Setki osób wzięły udział w zorganizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego branżowych konferencjach, festiwalu komunikacji interaktywnej, warsztatach oraz koncertach!

Dni Kreatywności rozpoczął Festiwal Filmteractive, poświęcony zagadnieniom nowych mediów, reklamy, filmu i budowaniu marek w oparciu o treści kreatywne, kulturowe i artystyczne. Kolejne dni wydarzenia, skupione były wokół zagadnienia eksportu muzyki, w ramach trzeciej edycji organizowanej przez MKiDN Music Export Conference, a także finansowania sektorów kreatywnych, w szczególności produkcji audiowizualnych oraz gier wideo.

Tegoroczna edycja Music Export Conference poświęcona była budowania kompetencji cyfrowych przez artystów i menadżerów, w ramach szeregu warsztatów, prezentacji i konsultacji, prowadzonych przez najlepszych ekspertów cyfrowej dystrybucji muzyki w Polsce i z zagranicy. Poznaliśmy bardzo dobrze kanadyjski rynek muzyczny, którego szczegóły przedstawiły najwybitniejsze osobistości kanadyjskiej branży festiwalowo-koncertowej, wydawniczej, publishingowej, synchronizacji oraz niezależnej sceny muzycznej. Polska będzie w 2020 roku gościem honorowym największego kanadyjskiego i najstarszego w północno-amerykańskiego festiwalu showcasowego – Canadian Music Week. Poza rynkiem kanadyjskim, goście konferencji poznali najnowsze dane związane z rozwojem rynku chińskiego, który zgodnie z konkluzjami ekspertów, w ciągu najbliższych 3 do 5 lat zostanie największym rynkiem muzycznym na świecie. Pośród tegorocznej prezentacji rynków zagranicznych, przedstawiono także przykład Rumunii, jako kraju regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który może poszczycić się kilkudziesięcioma artystami sceny rumuńskiej, którzy zdobyli uznanie na arenie międzynarodowej. Pośród gości panelu znalazła się jedna z najpopularniejszych rumuńskich artystek, Alexandra Stan, której hity do dziś oglądano w platformach cyfrowych ponad miliard razy. O tym, w jaki sposób Rumunia osiągnęła tak wielki sukces opowiadał także szef
i założyciel największej rumuńskiej wytwórni muzycznej Roton, Catalin Muraru.

Ponadto podczas konferencji omawiano także zagadnienia organizacji branżowych, które pozwalają rozwijać rodzimy rynek muzyczny i jego eksport, jak np. organizacje niezależnych twórców, sceny live czy synchronizacji muzyki, wykorzystania potencjału Eurowizji do międzynarodowej promocji artysty, pozycji kobiet w biznesie muzycznym, różnic między managementem artystów w Polsce i za granicą, synchronizacji, czyli wykorzystania muzyki w filmie, reklamie, grze wideo i dotarciu dzięki nowe media z muzyką do zagranicznych odbiorców oraz kolaboracji międzynarodowych
i songwritingu. O zespołowym tworzeniu muzyki i piosenek opowiadali między innymi twórcy hitów dla takich gwiazd jak Kylie Minogue, Bob Sinclaire, Tiesto czy Ellie Gulding.

Na marginesie konferencji odbyły się spotkania networkingowe dla branży muzycznej i sektorów kreatywnych, podczas których odbyły się showcasy polskich artystów.

Podczas konferencji poświęconej finansowaniu sektorów kreatywnych, spotkali się przedstawiciele sektora finansów i branż kreatywnych, tj. filmu, gier wideo, muzyki oraz designu. Konferencja była okazją do przybliżenia specyfiki funkcjonowania sektorów kreatywnych na gospodarczej mapie Polski i ich wartości dodanej dla gospodarki, stanowiącej, zgodnie z najnowszymi danymi GUS za okres 2014-2016 21,8 mld zł. Przedstawiono także szereg nowych instrumentów wsparcia, nad których wdrożeniem pracuje obecnie rząd, tj. zachęty do produkcji audiowizualnej, ulgi podatkowe na produkcję kulturowych gier wideo, Instrument Gwarancyjny programu Kreatywna Europa, ustanawiający możliwość ubiegania się o kredyty na preferencyjnych warunkach przez firmy z sektorów kreatywnych, z gwarancjami skarbu państwa oraz Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, a także zmiany w Programie Ministra dedykowanym rozwojowi branż kreatywnych. W programie przewidziano nowe mechanizmy wsparcia branży gier wideo, nowych mediów, designu oraz muzycznej. Zwieńczeniem części poświęconej finasowaniu branż kreatywnych były warsztaty Mastering the Game, poświęcone ulgom podatkowym na produkcję kulturowych gier wideo, Info Day programu Kreatywna Europa oraz prezentacja projektu zachęt do produkcji audiowizualnej podczas Warsaw Industry Days Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który odbył się 19 października br. na zakończenie Dni Kreatywności.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.