Z Kartą warszawiaka taniej: transport, kultura i sport

Z Kartą warszawiaka taniej: transport, kultura i sport.

Karty warszawiaka i młodego warszawiaka to nie tylko przywileje do osób mieszkających i płacących podatki w Warszawie i ich dzieci. To zachęta do płacenia podatków w Warszawie dla wszystkich tych osób, które tego nie robią a tu mieszkają. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy. Dlatego jeśli tym sposobem zachęcimy do płacenia podatku w Warszawie, to na Karcie warszawiaka zyskają nie tylko mieszkańcy stolicy, ale i budżet miasta. – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Ulgi w komunikacji publicznej
Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych, z Kartą warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł. Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w stołecznych urzędach skarbowych skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty młodego warszawiaka będzie kosztował zaledwie 49 zł, dla pozostałych 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wyniesie 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej. Ponadto, rodzice z rodzin wielodzietnych z trojgiem dzieci, płacący podatki w stolicy, już nie będą musieli kupować dla dzieci biletów miesięcznych czy kwartalnych – w nowej taryfie biletowej pojawi się roczny bilet za cenę 99 zł dla każdego dziecka. I co ważne – jeżeli jedno z dzieci z tych rodzin przekroczy 20 rok życia, pozostałe dzieci nie stracą uprawnień do ulg.

Ulgi w instytucjach kultury
Możliwość udziału w programie wzbudziło w wielu instytucjach kultury duże zainteresowanie. Obecnie już 20 instytucji miejskich i pozarządowych zadeklarowało swój udział. Są wśród nich: Teatr Studio, który zaproponował 20% zniżki na swoje spektakle, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, które proponuje 30% zniżki na bilety wstępu, czy Teatr Soho z 50% zniżką i teatr Druga Strefa z 38% zniżką na bilety. Do miasta zgłaszają się również firmy prywatne, które chcą zaoferować szczególne preferencje posiadaczom KW i KMW. Każda instytucja może oferować inny rodzaj i wysokość zniżki. Wiąże się to ze specyfiką prowadzonej działalności.

Katalog: https://karta.um.warszawa.pl/

Ulgi w ośrodkach sportu i rekreacji
W programie Karta warszawiaka i młodego warszawiaka udział wezmą wszystkie jednostki organizacyjne m.st. Warszawy działające w zakresie sportu i rekreacji. Jest ich łącznie 17. Posiadacze Kart będą mogli korzystać z miejskich pływalni ze zniżką 10%, od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-17.00 oraz przez minimum 2 godziny w weekendy, wskazane indywidualnie dla każdej pływalni.

Katalog: https://karta.um.warszawa.pl/

Tak będzie działać Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka
Karty warszawiaka i młodego warszawiaka wydawane będą wszystkim mieszkańcom i ich dzieciom, którzy płacą tutaj podatek dochodowy PIT. A wszyscy mieszkańcy stolicy mogą i powinni rozliczać podatek w Warszawie, ponieważ PIT płacimy tam, gdzie mieszkamy a nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani. Kartę otrzymają także osoby bezrobotne, mieszkające w Warszawie i zarejestrowane w stołecznym Urzędzie Pracy. Uprawnienia związane z Kartą młodego warszawiaka będą przysługiwały dzieciom rodziców lub opiekunów płacących PIT w Warszawie, do czasu ukończenia 20 roku życia.

Karty warszawiaka i młodego warszawiaka będą działały na bazie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej, wydawanej przez ZTM. Docelowo będą miały specjalny wygląd. Jednak w fazie początkowej, na obowiązujące karty miejskie naklejany będzie specjalny, okrągły hologram o średnicy 17 mm. Będzie się na nim znajdować logo stolicy – Zakochaj się w Warszawie, otoczone obwódką z napisami „Karta warszawiaka” lub „Karta młodego warszawiaka” oraz „Płacę podatki w Warszawie”. Hologram będzie można odebrać w punktach obsługi pasażera ZTM i w dzielnicowych WOMach, oraz w początkowym etapie w specjalnych punktach ustawionych przy największych węzłach komunikacyjnych. Pierwsze hologramy wydawane będą najpóźniej w listopadzie br.

Nadal trwają prace nad tym, aby system weryfikacji warszawiaków uprawnionych do Karty warszawiaka i młodego warszawiaka był jak najbardziej przyjazny i nie pociągał za sobą uciążliwych formalności. Weryfikacja powinna być automatyczna, czyli osoba zgłaszająca się po Kartę warszawiaka, na podstawie swoich danych będzie weryfikowana w systemie, który odpowie czy dana osoba jest wśród warszawskich podatkników. Dlatego prowadzone są zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Finansów nad możliwą formą współpracy w tym zakresie. Jednak w pierwszej fazie prawdopodobnie niezbędne będzie okazanie pierwszej strony PITu, potwierdzającego płacenie podatku w Warszawie.

Karta warszawiaka to też forma zachęty do płacenia podatków w stolicy dla wszystkich tych osób, które jeszcze tego nie robią, a tutaj mieszkają, czasami od wielu lat. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy, a każdy nowy warszawski podatnik PIT to np. nowa ławka w parku czy kawałek wyremontowanej ulicy.

Karta warszawiaka i młodego warszawiaka to program, który przez cały czas będzie ewoluował. Nowe podmioty będą mogły dołączać swoje oferty, a te już biorące udział będą mogły zmieniać poziom i zakres oferowanych zniżek. Wszystkie zasady i przywileje związane z posiadaniem Kart warszawiaka i młodego warszawiaka zamieszczone będą na specjalnie utworzonej stronie internetowej.

Katalog: https://karta.um.warszawa.pl/

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.