XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu

XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu.

W dniach 10-11 czerwca 2017 roku w Warszawie odbędą się XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Wushu. Jest to impreza sportowa organizowana przez Polski Związek Wushu, która wpisała się na stałe do kalendarza międzynarodowych imprez IWUF (International Wushu Federation).

Co roku startuje blisko 300 najlepszych zawodników z Polski, Europy i Azji. Zawody odbywają się w formie pokazów w trzech kategoriach wiekowych – dzieci, juniorów i seniorów. Rywalizacja oraz prezentacja umiejętności uczestników w konkurencjach Kung-Fu, Tai-Chi, Sanda – walki w formule full contact i Qingda – walki w formule light contact. Zmaganiom zawodników towarzyszyć będą pokazy chińskich sztuk i sportów walki Wushu, mających na celu propagowanie, zdrowego stylu życia, aktywnych form wypoczynku i spędzania czasu wolnego. 

Czym jest Wushu – podstawowe informacje

Wushu, często nazywane kung-fu, jest wspólną nazwą sztuk walk pochodzących i rozwiniętych w Chinach. Jest też źródłem wszelkich praktyk wojennych w Azji. W całej swej długiej historii, wushu rozwinęło się w wielu odrębnych stylach i systemach, z których każdy stosował własne techniki, taktyki, zasady i metody, jak i różnorodne rodzaje broni tradycyjnej. Te różne style skupiają się na wielu aspektach walki, ale przede wszystkim, przez ponad 5000 lat rozwoju, wszystkie przyjęły popularne filozofie i praktyki moralne narodu Chińskiego. Dzięki temu wushu rozwinęło się w coś więcej niż prosty system obrony i ataku, i stało się metodą pielęgnowania ciała, umysłu i ducha w sposób, który przynosi liczne korzyści wszystkim ćwiczącym osobom.

Element „Wu” w słowie wushu składa się z dwóch chińskich znaków: „Zhi”, które oznacza „zatrzymanie” i „Ge”, które jest starożytną bronią wojenną.

Oznacza to, że istotą znaczenia elementu Wu jest zatrzymanie konfliktu i promowanie pokoju. Praktyka wushu, skupiając się na „Wu De” czy etyce wojennej, nie tylko rozwija silne i zdrowe ciało, ale również zdrowy umysł o wysokich wartościach moralnych.

Współcześnie wushu rozwinęło się w różnorakich formach, z których każda posiada własne cele. Niektóre praktyki podkreślają zdrowie i dobre samopoczucie jako główne cele, inne skupiają się na podtrzymaniu tradycyjnej kultury i umiejętności, z których się wywodzą. W ostatnich latach wushu stało się popularnym sportem uprawianym przez tysiące osób na całym świecie ze względu na jego wyjątkową i ekscytująca formę. Wushu sportowe dzieli się na dwie główne kategorie: Taolu (konkurencje w zakresie form) i Sanda (konkurencje w zakresie walk kontaktowych).


10-11 czerwca 2017, w godzinach 9:00-17:00
CENTRUM SPORTU WILANÓW
Hala Sportowa, ul. Wiertnicza 26

Wstęp wolny 

źródło: materiały organizatora

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.