XIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019

XIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019.

Forum Ekonomiczne w Krynicy (w tym roku 3-5 września) tradycyjnie kojarzone jest z podejmowaniem dyskusji na tematy związane z wielką polityką (tą krajową i międzynarodową) oraz gospodarką. Istotnym obszarem są też współczesne kwestie społeczne, czego wyrazem będzie miedzy innymi dyskusja podejmowana w ramach panelu „Kobieta – lider. Przywództwo XXI wieku”.

Rosnący udział kobiet na najwyższych szczeblach kierowniczych jest następstwem szerszego zjawiska społecznego, emancypacji, której gwałtowny rozwój przypadł na przełom XIX i XX w.

Na Islandii kobiety zajmują 48% miejsc w parlamencie, co stanowi najwyższy procent na całym świecie. W Skandynawii udział kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym jest wyrównany, jednak statystyki ogólnoświatowe przedstawiają się zupełnie inaczej. W skali globalnej tylko 3% kobiet zajmuje najwyższe stanowiska kierownicze, co może zaskakiwać choćby w obliczu badań zrealizowanych przez Zengera & Folkmana (celem tej organizacji założonej w 2003 r. jest m. in. rozwijanie umiejętności i kompetencji przywódczych). W ramach trwających przez ponad 10 lat badań przeprowadzonych na 16 tysiącach liderów (z czego około 2/3 stanowili mężczyźni) analizowano 16 „kompetencji liderskich” i aż w 10 spośród 16 z nich lepiej były postrzegane kobiety. Górowały nad płcią brzydką w przejmowaniu inicjatywy, nastawieniu na rezultaty, dążeniu do samorozwoju, dbaniu o rozwój podwładnych, inspirowaniu i motywowaniu czy budowaniu relacji w zespole. W takich kompetencjach jak rozwiązywanie problemów, przekonywanie, innowacyjność czy integrowanie pracowników kobiety osiągnęły podobne rezultaty do mężczyzn.

Co sprawia, że kobiety są tak skuteczne? Jakie cechy i umiejętności są kluczowe w odnoszeniu sukcesów? Z jakimi najpoważniejszymi wyzwaniami muszą się konfrontować kobiety stojące na czele organizacji i jak można rozwijać ich potencjał przywódczy? O tym będą rozmawiać podczas krynickiego Forum Ekonomicznego między innymi: Gordana Čomić, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Narodowego z Serbii; Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł na Sejm RP; Eszter Szabó, prezes Women Business Angels z Węgier; Joanna Pawlak, prezes zarządu, Wirtualna Polska Media, Wirtualna Polska S.A.; Hana Stelzerová, dyrektor Czeskiego Kobiecego Lobby i Natalia Griszyna ze Związku Kobiet Rosji.

 
Źródło informacji: XXIX Forum Ekonomiczne Krynica-Zdrój 2019

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.