“X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” Dermota Turinga – premiera 26 lutego!

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

“X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” Dermota Turinga – premiera 26 lutego!

Gdy pod koniec 1932 r. oficer francuskiego wywiadu fotografował w łazience belgijskiego hotelu wykradzione instrukcje Enigmy, nie wiedział, że już kilka tygodni później polscy matematycy będą odczytywali tajne depesze III Rzeszy. I że położą fundament pod przyszłą działalność ośrodka Bletchley Park oraz oznaczoną kryptonimem „X, Y, Z” współpracę Francji, Wielkiej Brytanii i Polski.

X, Y, Z pokazuje, jak wywiady państw alianckich współdziałały przy złamaniu szyfrów Enigmy, jak pod nosem Niemców polscy kryptoanalitycy kontynuowali swą pracę na terenach kontrolowanych przez rząd Vichy, a potem w Wielkiej Brytanii, i jak później wspierali tajne służby Jego Królewskiej Mości, przyglądając się pierwszym krokom Związku Radzieckiego w zimnej wojnie.

Ludzie tworzący X, Y, Z byli oryginałami i ekscentrykami, którzy dostali się w potężne tryby historii. Oto opowieść o nich.

Zapraszamy na otwarte spotkania z autorem:

Poznań – 1 marca, godzina 16:00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 15, wejście B, sala D

Warszawa – 5 marca, godzina 18:30, Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25

Sir John Dermot Turing jest bratankiem Alana Turinga. Absolwent Cambridge i Oxfordu, pracował wiele lat jako prawnik. Jest członkiem rady powierniczej Bletchley Park oraz autorem „Prof”, uznanej biografii Alana Turinga. Posiada rozległą wiedzę z zakresu łamania szyfrów w czasie II wojny światowej i regularnie wygłasza odczyty na temat kryptologii. Mieszka w St. Albans.

Źródło informacji: Dom Wydawniczy REBIS

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.