Wystawa „Wobec lalki” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Wystawa „Wobec lalki” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Klaudia Gaugier
Paulina Kara
Małgorzata Maćkowiak
Mirosława Truchta-Nowicka

Cztery artystki zajmujące sią mało spopularyzowaną, choć bardzo autonomiczną dziedziną sztuki jaka jest lalkarstwo artystyczne. Dziedziną sztuki nietypową, nie do końca nazwaną, wywołującą niewłaściwie ukierunkowane skojarzenia. A przecież prezentowane na wystawie dzieła nie są aktorami w teatrze lalek, nie są rekwizytami, ani też znakiem plastycznym postaci w teatrze alternatywnym. Nie znalazłyby miejsca w pokoju dziecinnym, ani w sklepie z pamiątkami, nie służą zabawie. Niosą własne znaczenia i własną wartość estetyczną. Jak je zatem nazywać? – artefaktami?, obiektami?, postaciami? Lalka artystyczna jest dziełem samodzielnym, rodzajem rzeźby, w której ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego.
Artystki sięgają po materiały tekstylne, skóry naturalne, drewno, glinkę szamotową
i porcelanową, papier mache, wosk pszczeli, runo wełniane, elementy z metalu i tworzą z nich ludzkie postacie, odtwarzają życie, jednocześnie przypominając o jego nietrwałości.
Każda z Autorek ma własny, niepowtarzalny styl, wybiera inne tematy, ujawnia inne odniesienia i znaczenia. Barby (nie Barbie) – Pauliny Kary, prezentowane pojedynczo lub w mikroinstalacjach- kanon piękna w krzywym zwierciadle z ironią i dystansem; kolekcja Klaudii Gaugier inspirowana bestiariuszem z mitologii słowiańskiej; papierowe rzeźby z duszą, rzeźby świadome własnej nietrwałości Mirosławy Truchty-Nowickiej; przypominające żywych ludzi malutkie lalki Małgorzaty Maćkowiak.
Poprzez lalkę-rzeźbę wkraczamy zatem w szeroki krąg artefaktów kulturowych, w którym wykonana ręką ludzką postać antropomorficzna sytuowała się w sferze sacrum. „Antropomorficzne przedstawienia były miejscem bezpośredniego zetknięcia transcendentnej duszy oraz nieożywionej materii, a zatem siedzibą wielkiej i świętej tajemnicy”. (Victoria Nelson, Sekretne życie lalek). Lalki-rzeźby sytuują się między czymś zrozumiałym a jedynie odczuwanym.

Wobec lalki
lalka artystyczna
wernisaż wystawy 14/12/2018, godz. 18.00
Sala Poplenerowa

15/12/2108 – 20/01/2019

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Aleja Najświętszej Marii Panny 64

http://www.galeria.czest.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.