Wystawa: Warszawa NA NOWO. Fotografie reporterskie 1945–1949

Wystawa: Warszawa NA NOWO. Fotografie reporterskie 1945–1949

„Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945–1949” to symboliczne podsumowanie kilkuletniej pracy Anny Brzezińskiej i Katarzyny Madoń-Mitzner – autorek albumu i kuratorek wystawy – ze zbiorem zdjęć z archiwum Polskiej Agencji Prasowej dotyczącym ważnego dla DSH tematu – odradzającej się z ruin Warszawy.

Na wystawie zobaczymy 75 fotografii (75 zdjęć na 75. rocznicę odbudowy stolicy!) z drugiej połowy lat 40. Ich autorami są fotoreporterzy z różnych agencji fotograficznych działających tuż po wojnie, zanim w 1951 roku powstała jedna Centralna Agencja Fotograficzna, m.in. Jerzy Baranowski, Stanisław Dąbrowiecki, Jan Tymiński, Karol Szczeciński, Władysław Forbert, Lech Pieńkowski, Stanisław Urbanowicz, Zdzisław Wdowiński, Bolesław Miedza, Tadeusz Kubiak, Wojciech Kondracki. Ekspozycję dopełniają wybrane fragmenty kronik filmowych dokumentujących powojenną Warszawę oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń z lat 1945–1949.

WERNISAŻ I PREMIERA ALBUMU (zagra Warszawskie Combo Taneczne!):
17 marca, 18:00, więcej szczegółów tutaj: Warszawa NA NOWO i Warszawskie Combo Taneczne!

Wystawie towarzyszy album, który zawiera ponad 100 fotografii z tego samego zbioru.

PLEBISCYT na NAJBARDZIEJ BUDUJĄCE ZDJĘCIE WARSZAWY 1945-1949.

Każdy, kto odwiedzi naszą wystawę, może wziąć udział w plebiscycie i zagłosować na jedno z prezentowanych w ramach ekspozycji zdjęć.

Wśród 75 ikonicznych zdjęć wybranych przez kuratorki – poruszających, ukazujących ślady wojny i dramatyczną sytuację mieszkańców zrujnowanej Warszawy, ale też zaskakujących, pełnych energii i radości życia – chcemy znaleźć jedno, które najlepiej odda ducha tamtego czasu i ogrom pracy włożonej w odbudowę miasta.

By zagłosować, wystarczy przy wybranej przez siebie fotografii przykleić specjalnie przygotowaną naklejkę.

Chętni mogą także krótko uzasadnić swój wybór i wrzucić głos do urny. Naklejki oraz karty dostępne będą w recepcji DSH. Najciekawsze uzasadnienia zostaną nagrodzone, a fotografia, która uzyska najwięcej głosów naszych zwiedzających w symboliczny sposób podsumuje odbudowę Warszawy w 75. rocznicę tych wydarzeń.

WIĘCEJ O WYSTAWIE:

Warszawa była najbardziej zniszczoną spośród europejskich stolic. W wyniku działań wojennych zburzono około 84% zabudowań lewobrzeżnej części miasta, w tym 90% zabudowy przemysłowej i zabytkowej, ok. 72% budynków mieszkalnych. Gruzy zajmowały ok. 20 milionów m3. Moment powrotu dawnych mieszkańców do stolicy, życie w ruinach i mozolna odbudowa miasta zostały utrwalone przez autorów zdjęć z niezwykłym wyczuciem i wrażliwością. Prezentowane w albumie i na wystawie fotografie pozwalają zrozumieć charakter i historię stolicy Polski oraz wyobrazić sobie, jak ogromny wysiłek włożono w podniesienie Warszawy z ruin. Zdjęcia pustkowia po getcie warszawskim kontrastują z nowopowstającym osiedlem Mariensztat, bieda i smutek z ulicznymi zabawami i tańcami. W ruinach Starego Miasta biegają dzieci a kobiety rozwieszają pranie. To nie tylko dokument powojennych zniszczeń. To poruszający portret zbiorowy ludzi budujących miasto na gruzach. Opowieść nie tyle o odbudowie miasta, co o odbudowie życia.

WSTĘP WOLNY

Wystawa wpisuje się w harmonogram wydarzeń z okazji 75. rocznicy odbudowy dostępny na stronie: https://muzeumwarszawy.pl/budujemy/

Partnerem wystawy jest Jet Line

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.