Wystawa „Tablice Pamięci”

Przed budynkiem siedziby PGE na ulicy Mysiej w Warszawie stanęła wystawa „Tablice Pamięci” dająca świadectwo barbarzyństwa w stosunku do ludności Warszawy, jakiego dopuścił się niemiecki okupant w latach 1939 – 1945. Wystawa jest częścią projektu Fundacji PGE poświęconego tablicom pamiątkowym autorstwa Karola Tchorka.

Przy Skwerze Wolnego Słowa na ulicy Mysiej 2 w Warszawie stanęło 20 tablic dokumentujących skalę niemieckich represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej. W ten sposób Fundacja PGE – organizator wystawy, przywraca pamięć o Tablicach Karola Tchorka, które z biegiem lat odchodzą w zapomnienie.

Rozsiane po całej Warszawie Tablice Tchorka są dowodem niemieckich zbrodni w okupowanej Warszawie, a jednocześnie hołdem dla jej mieszkańców i Powstańców Warszawskich. Wystawa prezentowana przed siedzibą PGE to opowieść o wydarzeniach, które te tablice upamiętniają. Historii Warszawy „Zawsze niezwyciężonej” – „Semper invicta”. Projekt „Tablice Pamięci” na stałe wpisał się już w działania Grupy PGE w obszarze edukacji i przybliżania tematyki represji wobec mieszkańców Warszawy w okresie II Wojny Światowej, a szczególnie Powstania Warszawskiego – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Projekt „Tablice Pamięci” powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, objęty został patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

Autorami wystawy są historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski. Ideą projektu jest uzupełnienie i popularyzacja informacji na temat faktów historycznych wśród mieszkańców Warszawy oraz polskich i zagranicznych turystów.

Tematem przewodnim wystawy jest upamiętnienie męczeństwa ludności Warszawy. Jej żołnierzy i ludności cywilnej. Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie ją pojąć. Każdy skrawek warszawskiego bruku przesiąknięty jest krwią. Te miejsca stały się miejscami zbiorowej pamięci i zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas był je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało około 160 – powiedział Witold Rawski, historyk przygotowujący wystawę.

Wystawa „Tablice Pamięci” przygotowana została w języku polskim i angielskim. Towarzyszy jej dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą której można pobrać aplikację z lokalizacjami tablic Karola Tchorka i spisaną historią upamiętnionych miejsc.

Wystawa była już prezentowana w hali dworca Warszawa Centralna, w Muzeum Wojska Polskiego oraz wirtualnie na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej „Tablice Pamięci”. Przez cały sierpień i wrzesień można ją ponownie oglądać na żywo przed budynkiem siedziby PGE na ulicy Mysiej 2 przy Skwerze Wolnego Słowa.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.