Wystawa: „Spragnieni piękna” pokaz specjalny

Od 26 stycznia do 26 marca 2017 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się specjalna wystawa „Spragnieni piękna”. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Przed wiekiem rozpoczęło działalność Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. Pragniemy uczcić ten imponujący jubileusz, stąd pomysł pokazu przywołującego karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy. Chcemy przypomnieć radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna tworzące ducha tej epoki. Obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przedmioty toaletowe przeniosą widza w beztroski klimat przygotowań do balu w stolicy odrodzonego, niepodległego państwa. Wystawiane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Państwa Agnieszki i Marka Roeflerów oraz Pana Adama Leja.

Wystawa jest tak różnorodna jak różnorodna była sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Obok dobrze znanych dzieł Tadeusza Styki, Wojciecha Weissa, Leona Chwistka czy Tymona Niesiołowskiego prezentujemy słabiej dziś znane, choć w swoim czasie cieszące się dużym uznaniem prace Kazimierza Kwiatkowskiego, Michała Czepity, Włodzimierza Bartoszewicza czy Witolda Jurgielewicza. Obrazy artystów związanych ze stowarzyszeniem „Rytm”, z paryskimi kapistami czy środowiskiem wileńskim to głównie reprezentacyjne portrety, które łączy klasyczna forma, rytmizacja kompozycji oraz dekoracyjność. Rzeźbę, która w tym okresie rozwijała się niezwykle dynamicznie, reprezentują dzieła Xawerego Dunikowskiego, Franciszka Strynkiewicza, Henryka Kuny, Miki Mickun i Jeana Lamberta-Ruckiego. Za sprawą zgromadzonych na pokazie dzieł chcemy oddać charakterystyczne dla tych czasów przenikanie się kultury wysokiej z masową. Międzynarodowy styl zdobnictwa określany mianem art déco, w Polsce nazywany niekiedy „stylem odrodzonej niepodległości”, był wyrazem afirmacji życia i chęci jego upiększania.

Autor tekstu i kurator pokazu: Renata Higersberger

Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie Al. Jerozolimskie 3
26 stycznia do 12 marca 2017 w godzinach otwarcia Muzeum.
Odnośnik do wydarzenia na FB

źródło: informacja prasowa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.