Wystawa PRÓSZĘ BARDZO Piotr Młodożeniec

27 sierpnia 2021 o godz.20.00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Piotra Młodożeńca oraz odsłonięcie muralu przy teatrze. Artysta całemu projektowi nadał tytuł „PRÓSZĘ BARDZO”. Wystawa prezentowana będzie w piwnicach teatru, które od lipca ubiegłego roku zostały zaadaptowane do działalności teatralnej i wystawienniczej.

Piotr Młodożeniec – grafik, malarz, rysownik, projektant, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych, a nawet świetlnych kompozycji neonowych. Urodził się 17 lipca 1956 roku w Warszawie. Pochodzi z artystycznej rodziny: jest synem Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych twórców tzw. polskiej szkoły plakatu i bratem Stanisława Młodożeńca, malarza mieszkającego w USA. W latach 1976 -1981 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, najpierw malarstwo w pracowni prof. Teresy Pągowskiej, potem sztukę książki w pracowni prof. Janusza Stannego, a dyplom uzyskał w 1981 roku w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. W 1991 roku razem z Markiem Sobczykiem założył spółkę artystyczną „Zafryki”, firmę projektującą plakaty, ilustracje, grafikę użytkową. Był współzałożycielem Szkoły Sztuki (1991) mieszczącej się przez kilka lat na poddaszu warszawskiej kamienicy przy ul. Nowy Świat. Szkoła działała poza oficjalnymi strukturami artystycznej edukacji. W 1993 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu Plakatu w Chaumont. W 1998 roku otrzymał srebrny medal na 16. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie (kategoria – wydarzenia kulturalne). Mieszka i pracuje na Mokotowie w Warszawie. 

W 2001 roku Piotr Młodożeniec zaprojektował znak Coexist, wykorzystując w syntezie tego pojęcia litery połączone z symbolami trzech wielkich religii: muzułmańskim półksiężycem (litera C), chrześcijańskim krzyżem (litera T) i judaistyczną gwiazdą Dawida (litera X). Praca powstała na zamówienie Museum of the Seam w Jerozolimie, jako jeden z 36 billboardów zaprojektowanych przez wybitnych artystów z całego świata. Billboardy wchodzące w skład wystawy „Coexistence” pokazywane były m.in. na ulicach Jerozolimy, Belfastu, Sarajewa, Waszyngtonu, Nowego Jorku, Houston, Paryża, Londynu, Sydney.

Podsumowaniem kilku ostatnich lat twórczości Piotra Młodożeńca była wystawa „Kinematograf” w krakowskiej Galerii Zderzak (2006), od lat współpracującej z artystą. Kluczowy element krakowskiego pokazu to projekcja krótkich filmów animowanych Młodożeńca pod wspólnym tytułem Kinematograf, zadedykowanych dziadkowi artysty, Stanisławowi Młodożeńcowi. Podczas odbywających się od września 2006 do marca 2007 roku Dni Polski w Indiach, w Chennai i Lucknow przygotowano wystawę „Jan i Piotr Młodożeńcy. Poezja wizualna”.

27 sierpnia, 20:00

Warszawa, Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa, Mokotów, Polska

WSTĘP WOLNY 

FB: https://www.facebook.com/teatrdrugastrefa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.