Wystawa „Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)” przedłużona!

Ze względu na duże zainteresowanie publiczności wystawa plakatów Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, została przedłużona do 31 października br.

Cykl „Polska” jest oryginalnym konceptem Ryszarda Kai. To zapis prywatnych wspomnień artysty i podróży sentymentalnych po kraju. Prezentowane na wystawie plakaty powstawały w latach 2012–2019. Jest to całość zamknięta, zawierająca 163 tytuły. Plakaty przekazał do kolekcji Muzeum Leszek Jamrozik, powiernik i kustosz spuścizny artysty.

Miejsca – miasta, miasteczka, dzielnice, wsie, regiony, relikty geologiczne, rezerwaty przyrody, parki narodowe – zostały ukazane na plakatach przez pryzmat osobistych wspomnień Kai. Autor zastosował grę form plastycznych, odwołującą się często do pospolitych skojarzeń z konkretną miejscowością. Nie stronił także od charakterystycznych atrybutów kolorytu lokalnego, a nawet znaków ugruntowanej tam tradycji artystycznej. Wiele odniesień nie jest formułowanych wprost.

W metodzie twórczej Kai dominującą rolę odgrywa humorystyczna metaforyka wizualna. Towarzyszy jej skłonność do posługiwania się plastycznym kalamburem, a na poziomie retoryki często pojawiają się metonimie, hiperbole i elipsy. Na poziomie warsztatu graficznego, obok malarskich gestów, przedstawienia tworzą fotomontażowe inkrustacje i kolaże.

O artyście
Ryszard Kaja był malarzem, scenografem, grafikiem, ilustratorem, fotografem oraz projektantem kostiumów, wnętrz i opraw plastycznych wystaw. Był głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Łodzi, Operze i Operetce w Szczecinie i Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, projektował także kostiumy. Współpracował z Operą Wrocławską, Polskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą Narodową w Warszawie oraz wieloma instytucjami zagranicznymi – we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Stworzył ponad dwieście scenografii do spektakli teatralnych, operowych,baletowych, także telewizyjnych i filmów. Od lat 80. projektował plakaty, głównie teatralne. Kaja zajmował się także projektowaniem wnętrz i scenografii wystaw. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Pracował też jako juror cyklicznych konkursów w dziedzinie plakatu.

Kurator wystawy: Mariusz Knorowski

Muzeum Plakatu w Wilanowie: http://www.postermuseum.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.