Od 12 października 2023 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum – Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Prezentowane będą ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramika, tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wybrane prace, olśniewające różnorodnością stylów, barw i emocji, pozwolą przyjrzeć się ewolucji artystycznej Picassa.
Wystawa realizowana jest z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.
Ekspozycja będzie dzieliła się na cztery sekcje
Pierwsza przybliży refleksję artysty na temat piękna. Druga koncentruje się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów (w których upatrywać można alter ego twórcy).
W sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa.
Ostatnia część wystawy jest poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele z nich zostało nam podarowanych przez samego artystę.
W 1948 roku Pablo Picasso odwiedził Polskę – we Wrocławiu uczestniczył w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Przyjazd stworzył też okazję do odwiedzenia innych polskich miast. Na szlaku artysty znalazły się m.in. Warszawa i Kraków. Pamiątką po wizycie w krakowskich Sukiennicach były zakupione przez Picassa haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii „Kobieta w fotelu”.
W stolicy artysta odwiedził Muzeum Narodowe, któremu podarował kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki. Wszystkie te wątki są obecne na wystawie.
Kuratorzy wystawy: Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso), Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie)
fot. Henryk Romanowski, Wizyta uczestników Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dyrektor Stanisław Lorentz i Pablo Picasso w galerii, 29.08.1948
grafika: Pablo Picasso, „Dziewczyna polska”, 1948, © Succession Picasso 2023
Czas trwania wystawy: 12 października 2023 – 14 stycznia 2024
Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3
Do 11 października trwa promocja sprzedaż biletów https://bit.ly/PICASSObilety
Obowiązuje na bilety normalne (30 zł) i nie łączy się z innymi zniżkami.
Strona: https://www.mnw.art.pl