Wystawa Macieja Cholewy na otwarcie Galerii Szarej w Warszawie

Maciej_Cholewa_kostka_obiekt

29 stycznia 2022 roku Galeria Szara otworzy swoją nową siedzibę w Warszawie przy ul. Brackiej 23 wystawą „Widzenie Peryferyjne” Macieja Cholewy.

Po latach spędzonych w Cieszynie, a następnie Katowicach, Galeria Szara przenosi się do Warszawy. Działalność w stolicy zainaugurowana zostanie 29 stycznia wystawą Macieja Cholewy „Widzenie peryferyjne”. Artysta przygląda się w niej fenomenowi małych miast.

Maciej Cholewa poprzez różnego rodzaju praktyki od kilku lat stara się zrozumieć fenomen małych miejscowości. Swoje poszukiwania dokumentuje na bieżąco na instagramowym profilu Pozdrowienia z Małego Miasta. Oprócz przepełnionego humorem zapisu małomiejskich osobliwości, fotografie Cholewy są także świadectwem spolaryzowanej przestrzeni publicznej. Radosna kreatywności mieszkańców miasteczek sąsiaduje na nich z wykluczeniem i degradacją.

maciej cholewa

Szczególne miejsce w twórczości Macieja Cholewy zajmuje położony Górnym Śląsku Radzionków. Swoje rodzinne miasteczko artysta traktuje jako studium przypadku i punkt wyjścia do refleksji nad znaczeniem peryferyjności. Opowiadając o Radzionkowie osobom spoza regionu, Cholewa stara się wskazać nie tylko punkt na mapie, ale również jego specyfikę, w czym pomagają mu historie i anegdoty z nim związane. 

Na wystawie pokazany zostanie m.in. film „Radzionków odzyskuje dostęp do morza”, który jest zapisem akcji przewiezienia wypożyczonego ze szkoły podstawowej modelu statku MS Radzionków na Półwysep Helski. Kontenerowiec, nazwany na cześć radzionkowskiej kopalni węgla, pływał po Bałtyku od 1972 do 1998 roku, a po zezłomowaniu został upamiętniony pomnikiem w centrum śląskiego miasta.

Poruszając się po małych miastach, Cholewa powtarza i wciela w życie estetyczne postulaty sytuacjonistów. Jest przywiązany do pastiszu, znosi granice między sztuką niską a wysoką, uprawia małomiejski dryf. Nie tylko rejestruje otaczającą go rzeczywistość, ale także przepisuje i tworzy ją na nowo. 

Otwarcie wystawy „Widzenie peryferyjne”, a zarazem inauguracja działalności Galerii Szarej w Warszawie przy ul. Brackiej 23/28, odbędzie się 29 stycznia w godzinach 13–19. Galeria czynna będzie od wtorku do soboty w godzinach 13–18. Wystawę oglądać będzie można do 12 marca 2022 roku. 

Maciej Cholewa „Widzenie Peryferyjne”
29.01–12.03.2022
Galeria Szara
Godziny otwarcia: wtorek–sobota, godz. 13–18
Bracka 23/28
00-028 Warszawa

Galeria Szara w sieci: galeriaszara.pl | facebook.com/galeriaszara | instagram.com/galeria_szara/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.