Wystawa: Krew. Łączy i dzieli

UDOSTĘPNIJ

Wystawa: Krew. Łączy i dzieli.

Krew krąży w każdym z nas. To nie tylko płyn fizjologiczny, ale też uniwersalny symbol naszej tożsamości, poczucia przynależności. Czym jest krew? Jakie ma znaczenie w kulturze, religii, życiu społecznym i medycynie?

O tym wszystkim opowie wystawa „Krew. Łączy i dzieli” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 13 października 2017 do 29 stycznia 2018 roku. Towarzyszyć jej będą wykłady, warsztaty, spektakle, pokazy filmów i oprowadzania kuratorskie.

Inspiracją do jej zorganizowania była ekspozycja w Jewish Museum London, która w sposób przekrojowy prezentowała zagadnienie krwi w kontekście kultury żydowskiej. W polskiej edycji wystawy rozwiniemy pomysły londyńskie, poszerzając je o nowe wątki i obiekty. W narrację wystawy wplecione zostaną dzieła sztuki współczesnej m.in. po raz pierwszy w Polsce zobaczymy pracę Anisha Kapoora, uznanego obecnie za jednego z najwybitniejszych artystów światowej sławy.

Ekspozycja pogłębi wiedzę na temat krwi w kulturze żydowskiej w jej wymiarze religijnym, historycznym i społecznym, odnosząc się do tradycji i współczesności. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Krew jest mocnym symbolem zakorzenionym w judaizmie. Jest znakiem przymierza, jakie Izraelici zawarli z Bogiem na górze Synaj – Mojżesz pokropił ich wtedy krwią, łącząc tym samym we wspólnotę.

Krew to także symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów.

Poprzez tę wystawę sprowokujemy do stawiania sobie pytań o to, czy kryterium krwi także określa pochodzenie? Czy więzy krwi są ważniejsze niż przynależność narodowa i kulturowa? Jaką rolę odgrywa krew w tym, jak określamy samych siebie i jak określają nas inni?

W narrację całości wystawy wplecione zostaną dzieła sztuki współczesnej, m.in. prace.: Anisha Kapoora (artysty światowej sławy, którego twórczość będzie po raz pierwszy prezentowana w Polsce), Piotra Uklańskiego, Moshe Gershuniego, Bogny Burskiej, Doroty Buczkowskiej oraz Elizy Proszczuk, w tym kilka dzieł wykonanych specjalnie na potrzeby naszej ekspozycji.

Sztuka współczesna wizualizuje, buduje konteksty, wskazuje pytania, syntetyzuje. Jest refleksją nad poszczególnymi wątkami wystawy, komentarzem poszerzający wybrane tematy za pomocą języka sztuki.

Kuratorka wystawy w Jewish Museum London: Joanne Rosenthal.
Kuratorka wystawy w Muzeum POLIN: dr Małgorzata Stolarska-Fronia.

Oryginalna wystawa „Krew: Łączy i dzieli” została przygotowana przez Jewish Museum London we współpracy z Pears Institute for the Study of Antisemitism, Birkbeck, University of London.
Kuratorką oryginalnej wystawy w Jewish Museum London była Joanne Rosenthal; oryginalna koncepcja wystawy autorstwa Abigail Morris, dyrektor Jewish Museum London. 

13 października 2017 do 29 stycznia 2018 roku

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.