Wystawa fotografii „Rolke. Historie literatury”

W archiwum Tadeusza Rolkego zachowały się wyjątkowe i unikalne fotografie ukazujące nieznane kadry z historii literatury. Zdjęcia te były do tej pory rozporoszone i nie stanowiły odrębnego zbioru. Wystawa fotografii „Rolke. Historie literatury” poświęcona twórcom i środowisku literackiemu prezentuje je po raz pierwszy w tak dużym wyborze.

Począwszy od lat 50. Tadeusz Rolke, nestor polskiej fotografii reportażowej, dokumentował życie artystyczne stolicy, pracując wówczas jako fotoreporter dla najważniejszych polskich czasopism. Powstawały przy tej okazji znakomite fotografie, portretujące znanych pisarzy
i poetów, a także ówczesne środowisko literackie. Pojedyncze zdjęcia pierwotnie publikowane były na łamach tygodnika „Stolica” i miesięcznika „Polska”. Niektóre powstały przy okazji dużych wydarzeń literackich, dokumentowały kongresy tłumaczy i krytyków, jubileusze czy spotkania autorskie. Inne są efektem towarzyskich spotkań lub kameralnych sesji, w których główną rolę odgrywali pozujący literaci.

Kurator wystawy – Jarosław Borowiec – dokonał wyboru kilkudziesięciu fotografii spośród ogromnego archiwum artysty. Mówią o świecie, który w znacznej mierze odszedł już
do przeszłości. Chociaż jeszcze niedawno był na wyciągnięcie ręki i wydawało się, że trwał będzie zawsze. W Stawisku, w zimowej scenerii, spaceruje z psem Jarosław Iwaszkiewicz.
Na wspólnym wieczorze autorskim swoje teksty czytają Jan Brzechwa i Władysław Broniewski. Maria Kuncewiczowa nadal mieszka w Kazimierzu Dolnym. Stanisław Dygat i Stefania Grodzieńska są właśnie w Zakopanem; Julian Przyboś, Melchior Wańkowicz i Witold Wirpsza na wernisażu, a przy stolikach w kawiarni Czytelnika wciąż trwają spotkania i rozmowy.

Wystawa potrwa do 15 maja 2022 roku.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20, Warszawa.

www: https://muzeumliteratury.pl/?p=764

Muzeum Literatury:
▪️
środa, piątek; 11:00-16:00
▪️ czwartek: 16:00-20:00
▪️ sobota, niedziela: 11:00-18:00
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

Tadeusz Rolke (ur. 1929 r. w Warszawie) – jeden z najważniejszych polskich fotografów, prekursor fotografii reportażowej. Współpracował z takimi tytułami jak „Stolica”, „Polska”, „Przekrój”, „Ty i Ja” czy „Gazeta Wyborcza”. Fotografował najważniejszych artystów współczesnych i wystawy odbywające się w Galerii Krzywego Koła, Galerii Foksal czy poznańskiej Galerii OdNowa. Dokumentował także życie literackie i portretował ludzi literatury. Przez ponad dziesięć lat, począwszy od 1970 roku, mieszkał
i pracował w Niemczech, współpracując z redakcjami „Stern”, „Die Zeit” czy „Der Spiegel”. Jego zdjęcia prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Jarosław Borowiec (ur. 1979) – historyk literatury, redaktor, edytor, doktor nauk humanistycznych. Współorganizator konferencji poświęconych literaturze najnowszej. W latach 2011-2013 kurator festiwalu literackiego towarzyszącego Nagrodzie Kościelskich. Organizator licznych spotkań i wydarzeń literackich. Zajmuje się opracowaniem archiwów literackich. Redaktor naczelny Wydawnictwa Wolno.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.