Wystawa Dom Polski. Elementarz dizajnu

Finał projektu Dom Polski. Elementarz dizajnu.

Elementarz dizajnu to multidyscyplinarna wystawa inspirowana książką Małgorzaty Czyńskiej realizowana w 5 miastach Polski z finałem w Akademii Sztuki w Szczecinie.

LINK do oprowadzenia po wystawie i rozmów – znajdziecie na stronie www.miastoholizm.pl i fanpage’u MiastoHolizm i Mobilny Instytut Kultury.

PROGRAM:

I. wernisażowe SPOTKANIA ONLINE

3 dni otwarcia wystawy zdominują następujące tematy:

19.11.2020 r.
 (czwartek)
Elementarz dizajnu.

1. Dom Polski. Meblościanka z pikasami – książka Małgorzaty Czyńskiej
jako główna inspiracja wystawy. Wprowadzenie kuratorskie do projektu i wystawy;


g.17.00 Wprowadzenie kuratorskie do projektu. Monika Petryczko – kuratorka projektu. Prowadzenie: Jakub Głaz.
https://fb.me/e/4VGWFF7p4

g.18.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską; Rozmowa na temat książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”, która stała się bezpośrednią inspiracją do powstania wystawy. Prowadzenie: Jakub Głaz.
https://fb.me/e/1NJz9PXBf

2. Recykling w muzeum, czyli kiedy obiekt „ze śmietnika” staje się eksponatem?


g.19 Spotkanie Michałem Błaszczyński kustoszem z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu i Pawłem Machometem – projektantem/rzemieślnikiem z pracowni „Rzuć Pan Okiem;
. Prowadzenie: Monika Petryczko;
https://fb.me/e/cJwVb6xdQ

20.11.2020

„A jaki jest Twój dom polski?”

Zagadnienie regionalnej tożsamości, której przedmioty nierzadko stają się emanacją; Rozmowy inspirowane m.in. książka „Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i pracami analityczny na temat wielokulturowości Pomorza Zachodniego;

g.18 Spotkanie z Weroniką Fibich i dr hab. Bartoszem Wójcikiem. Prowadzenie Monika Petryczko.
https://fb.me/e/1UBVA8WKA

g.19. Spotkanie autorskie z projektantką Mają Ganszyniec. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.
https://fb.me/e/4TqADZMNZ

21.11.2020

„Czy istnieje polski dizajn?”

Rozmowy z projektantami, odbiorcami dizajnu, propagatorami, twórcami marek, branżowymi publicystami.

g.18 Spotkanie autorskie z projektantem Markiem Cecułą. Prowadzenie Małgorzata Czyńska.
https://fb.me/e/1KGPaA6AX

g.19.00 Spotkanie branżystów designu

II. OPROWADZENIA kuratorskie ONLINE:

Po wernisażowym maratonie do końca trwania wystawy tj. do 30.11.2020 codziennie pre- zentowane i omawiane będą najciekawsze eksponaty goszczące na wystawie.

Wśród eksponatów znajdą się topowi przedstawiciele polskiego dizajnu – nie zabraknie kultowego krzesła 200-190 Var projektu prof. Hałasa, autorskiej ceramiki Marka Cecuły, zjawiskowego szkła prof. Zbigniewa Horbowego, figurek Lubomira Tomaszewskiego, „Ploppa” Oskara Zięty, szezlonga MONO Tomasz Augustyniaka, fotela „Tulipan” projektu Teresy Kruszewskiej, ale i nowych obiektów dekoracyjnych ze Studia Mai Ganszyniec czy Moniki Skorupskiej z MOSKO. Finałowa wystawa w sieci potrwa do końca listopada.

III. ELEMENTARZ DIZAJNU. ONLINE.

Wraz z projektem, niezależnie od prezentowanych na wystawie przedmiotów, rozpoczęli- śmy tworzenie elementarza dizajnu, który przyjął kształt video-wizytówek projektów z „pigułkowym” opisem. Ponad 20 specjalnie sfilmowanych i zaanimowanych przedmiotów z jednej strony komplementarnie uzupełnia wystawę, jako video-prezentacja z drugiej zaś niezależnie, wprowadza w świat dizajnu. Video-wizytówki można oglądać także ONLINE.

Finałowa wystawa potrwa do końca listopada.

Szczeciński finał poprzedziły działania w mniejszych miejscowościach: Pyrzycach, Strzelcach Kraj., Barlinku, , w których odbyły się mniejsze wystawy także wzbogacone spotkaniami i prelekcjami.

Patroni medialni.
TVP Kultura, CZWÓRKA, whiteMAD, Wydawnictwo Czarne, NN6T, Prestiż Magazyn Szczeciński, wszczecinie.pl, Instytut Badań Regionalnych , Barlinek24, Strzelce24;

Partnerzy:
Akademia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Desa Unicum, Pawilon, Czarna Mewa Studio, Art in brief, Pyrzycki Dom kultury, Gmina Strzelecki Ośrodek Kultury., BOK Muzeum Regionalne w Barlinku, Stowarzyszenie OFFicyna;

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin i Pomorze Zachodnie.

Organizator i realizator:
Stowarzyszenie MiastoHolizm |
Kierownik artystyczny:
Monika Petryczko |
Kuratorka:
Małgorzata Czyńska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.