Wystawa czasowa „Chopin i przyjaciele”

Przyjaźń to uczucie wyjątkowo piękne, niezależnie od czasów, w których się rodzi. Uczucie odporne na działanie sił historii. Uczucie, które umie pokonywać bariery dzielące ludzi – polityczne, geograficzne czy społeczne. Przyjaźń to uczucie, które wyrażano na różne sposoby, zależnie od epoki i konwencji, które w niej obowiązywały.

Na wystawie „Chopin i przyjaciele” prezentujemy krąg osób bliskich Fryderykowi Chopinowi. Podejmujemy próbę zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń. Pokazujemy sposoby wyrażania jej i przeżywania w jego świecie.

Szczególne miejsce poświęcone zostało przyjaźni z Chopinem rozumianej symbolicznie i dzisiaj wciąż bardzo żywej, wyrażającej się troską o dziedzictwo Chopinowskie. Przyjaźń do Fryderyka Chopina sprawia bowiem, że ludzie o szczodrych sercach pomagają chronić jego spuściznę. Hojność donatorów i przyjaciół Muzeum Chopina przyczynia się do rozszerzenia kolekcji pamiątek po kompozytorze, które prezentujemy m.in. na obecnej wystawie.

Wystawa „Chopin i przyjaciele” to próba przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom w życiu Fryderyka Chopina poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami – Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, Pauline Viardot czy Camille’em Pleyelem. Prezentujemy 30 eksponatów, które układają się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki.

Jednym z najcenniejszych obiektów prezentowanych na wystawie jest portret Fryderyka Chopina namalowany przez Teofila Kwiatkowskiego. Dzieło zostało zakupione do kolekcji Muzeum dzięki zaangażowaniu Fundacji Orlen. Na ekspozycji prezentowane są także muzyczne autografy-podarunki oraz inne chopiniana, jak chociażby nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół.

Cenne muzealia zostały zakupione przez: Fundację Orlen, PKN Orlen, Fundację LOTTO i Totalizatora Sportowego, a także indywidualnych darczyńców m.in. pana Marka Kellera.

Wystawie będą towarzyszyły liczne wydarzenia: zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach Małej Akademii Chopinowskiej, sobotnich spotkaniach w Salonie Chopinowskim czy cotygodniowych oprowadzaniach kuratorskich, tematycznych i muzycznych. W ciągu trwania wystawy, w trakcie ostatniej godziny zwiedzania będzie można w sali koncertowej zasłuchać się w utworach ze specjalnie ułożonej playlisty, przez którą poprowadzi nas komentarz animatora muzealnego.

Ponieważ w czasach Chopina przyjaźń niejednokrotnie znajdowała swój wyraz w listach, stworzymy w Muzeum miejsce, w którym każdy może poświęcić chwilę na napisanie własnego listu do przyjaciela – zachęcamy do tego zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kurator Muzeum Fryderyka Chopina: dr Seweryn Kuter
Kuratorzy wystawy: Marta Tabakiernik, Łukasz Kaczmarowski

„Chopin i przyjaciele”. Wystawa czasowa
od 29 grudnia 2020 do 11 kwietnia 2021

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.