Wystawa czasowa „1945. Nie koniec, nie początek” w POLIN

1945. Nie koniec, nie początek wystawa w Muzeum POLIN

W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej zaprezentujemy wystawę o ludziach, którzy na zgliszczach starego świata próbowali zbudować swoje życie na nowo. Pozbawieni niemal wszystkiego – bliskich, społeczności, domu, stawali przed dramatycznym wyborem: zostać czy wyjechać? Było ich już niewielu – dziewięćdziesiąt procent polskich Żydów i Żydówek zginęło w Zagładzie. Na wystawie „1945. Nie koniec, nie początek” zobaczymy powojenną rzeczywistość oczami tych, którzy ocaleli.

O dylematach i życiowych drogach polskich Żydów i Żydówek opowiemy śledząc losy wybranych bohaterów i bohaterek. W indywidualnych biografiach odnajdziemy strategie radzenia sobie w powojennym świecie: powroty, emigrację, próby odbudowy społeczności żydowskiej, aktywizm polityczny, życie w ukryciu.
Historie ocalonych po 1945 roku zobrazują zdjęcia, dokumenty, listy, ulotki, osobiste pamiątki. Ważną częścią ekspozycji, a zarazem formą dialogu ze współczesnością, będą prace artystów: Marka Cecuły, Alicji Bielawskiej, Zuzanny Hertzberg i Marii Ka.
Wystawa 1945 Nie koniec nie początek
Na wystawie zmierzymy się z tym, co do tej pory pozostawało przemilczane, na uboczu wielkich narracji – z żydowską perspektywą końca wojny. Wsłuchajmy się w ten głos, a może znajdziemy się bliżej odpowiedzi na pytania: co by się zmieniło, gdyby wyemigrowali wszyscy? Jak dziś wyglądałaby Polska, gdyby Żydzi zostali?
Z uwagi na podejmowany temat wystawa rekomendowana jest dla osób powyżej 14. roku życia.

7 marca-15 września 2025 r.

Muzeum Żydów Polskich POLIN ul. Anielewicza 6

Dowiedz się więcej: https://tinyurl.com/1945-wystawa

Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow

Przeczytaj też:

Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama