Wystawa Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

Wystawa Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

Zapraszamy na wystawę czasową w ramach obchodów 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta: „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza”.

Dla uczczenia jubileuszu 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty – wspólnie organizują wystawę przedstawiającą drogę twórczą i dorobek malarza.

Odsłony wystawy, która została pokazana najpierw w Gemäldegalerie w Dreźnie (od maja do sierpnia 2022 r.), a później w Zamku Królewskim w Warszawie (od września 2022 do stycznia 2023 r.),różnią się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach.

Wystawa Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza
Nowy Rynek w Dreźnie, 1750

Na wystawie znajdują się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Pierwszą ich część stanowią prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona jest pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.

Na wystawie w Warszawie znajdują się dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, National Gallery of Art w Waszyngtonie, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie w Dreźnie.
Wystawie towarzyszy obszerny naukowy katalog, na który złożą się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów/właścicieli. Katalog zostanie opublikowany w jęz. angielskim, niemieckim i polskim.
Kuratorzy wystawy: dr Artur Badach, Magdalena Królikiewicz, Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie
Bilety: normalny – 40 zł, ulgowy – 30 zł, dzieci i młodzież do 16. roku życia – 1 zł

Godziny otwarcia wystawy w jej ostatni weekend, czyli 7 i 8 stycznia 2023 r.: od godz. 10.00 do 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00).

Strona: https://bilety.zamek-krolewski.pl/

23 września 2022 – 10 stycznia 2023

Zamek Królewski w Warszawie

Ocena 5/5


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik