
Wystawa 1025. NARODZINY KRÓLESTWA
Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski.
Zwiedzający wyruszą w podróż po wczesnośredniowiecznej Polsce: barwnej krainie warownych grodów, zasobnej bogactwem lasów, jezior, rzek i mokradeł. Dawne tradycje współistniały tam z wziętymi z zewnątrz tradycjami chrześcijaństwa i świata śródziemnomorskiego. Zapraszamy już od 11 listopada 2024 roku.
1000 LAT TEMU

Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” to pierwsze z serii wydarzeń kulturalnych organizowanych w Polsce z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla. Wyjątkowy zestaw ponad 500 wczesnośredniowiecznych eksponatów, pozwala nakreślić unikalną opowieść o korzeniach naszego państwa. Wystawa „Narodziny Królestwa” prezentuje w jednym miejscu obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym, medycyną czy wierzeniami niechrześcijańskimi wraz z pochodzącymi między innymi z królewskiego skarbca Piastów światowej klasy zabytkami sztuki złotniczej. Nie brakuje wśród nich zabytków, które na co dzień nie są wystawiane na widok publiczny.
Opowieść o piastowskim królestwie pomieszczona jest w 5 modułach. Narrację uzupełniają liczne stanowiska interaktywne, w tym zapachowe i dotykowe, a także multimedia, odsłuchy i infografiki.
Więcej informacji o wystawie na stronie: https://muzhp.pl/wystawy/1025-narodziny-krolestwa
Muzeum Historii Polski – Cytadela Warszawska
Kuratorzy wystawy: dr Tomasz Borowski (MHP), Agnieszka Leszkowicz (MHP), dr Andrzej Kowalczyk (MPP)
Współpraca merytoryczna: Michał Zambrzycki (MHP), Maria Więckowska-Sztark (MHP), Teresa Krzysztofiak (MPP)
Koordynacja: Weronika Krzemień, Iwona Jesionowska
Projekt i wykonanie ekspozycji: New Amsterdam
Współorganizatorami wystawy są: Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
/materiały organizatora/
Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow