Wystawa 1025. NARODZINY KRÓLESTWA
Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski.
Zwiedzający wyruszą w podróż po wczesnośredniowiecznej Polsce: barwnej krainie warownych grodów, zasobnej bogactwem lasów, jezior, rzek i mokradeł. Dawne tradycje współistniały tam z wziętymi z zewnątrz tradycjami chrześcijaństwa i świata śródziemnomorskiego. Zapraszamy już od 11 listopada 2024 roku.
1000 LAT TEMU
Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” to pierwsze z serii wydarzeń kulturalnych organizowanych w Polsce z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego polskiego króla. Wyjątkowy zestaw ponad 500 wczesnośredniowiecznych eksponatów, pozwala nakreślić unikalną opowieść o korzeniach naszego państwa. Wystawa „Narodziny Królestwa” prezentuje w jednym miejscu obiekty archeologiczne związane z życiem codziennym, medycyną czy wierzeniami niechrześcijańskimi wraz z pochodzącymi między innymi z królewskiego skarbca Piastów światowej klasy zabytkami sztuki złotniczej. Nie brakuje wśród nich zabytków, które na co dzień nie są wystawiane na widok publiczny.
Opowieść o piastowskim królestwie pomieszczona jest w 5 modułach. Narrację uzupełniają liczne stanowiska interaktywne, w tym zapachowe i dotykowe, a także multimedia, odsłuchy i infografiki.
Więcej informacji o wystawie na stronie: https://muzhp.pl/wystawy/1025-narodziny-krolestwa
11 listopada wystawę można zwiedzić w godzinach 10.00-22.00. Wstęp wolny, ostatnie wejście o godz. 21.00
Wydarzenia w MPH 11 listopada – Święto Niepodległości:
- godz. 11.00 Przedstawienie dla dzieci Bohaterski miś (Sala kinowo-teatralna, bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie sklep.muzhp.pl lub w kasie w dniu wydarzenia)
- godz. 11.00−17.30 Otwarte sale edukacyjne – dla najmłodszych warsztaty sitodruku, kaligrafii oraz zajęcia plastyczne (Sale edukacyjne na parterze, wstęp wolny)
- godz. 11.00−15.00 Gra terenowa (Park edukacyjny na Cytadeli, wstęp wolny)
- godz. 12.00 Do hymnu! Hymn zaśpiewamy wspólnie z chórem VRC pod dyrekcją Anny Waligóry-Tarnowskiej’ (Hol główny)
- godz. 13.00, 15.00, 16.00 Zwiedzanie wystawy „1025. Narodziny Królestwa” z przewodnikiem
- godz. 14.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „1025. Narodziny Królestwa”
11 listopada, godz. 18.00
KONCERT „WSPÓLNA NIEPODLEGŁA”. W repertuarze utwory muzyki ludowej, wykonane w nowoczesnych aranżacjach przez gwiazdy polskiej estrady (Cytadela, Plac Gwardii 1, przed wejściem głównym do MHP, wstęp wolny)
11 listopada, godz. 13.00–20.00
FESTIWAL NIEPODLEGŁA. W ramach wydarzenia będą odbywały się parady orkiestr, rekonstruktorów, pojazdów zabytkowych, przedstawienia teatralne dla dzieci, warsztaty i animacje dla dzieci i dorosłych oraz filmów pokazy VR (ulica Krakowskie Przedmieście oraz dziedzińce UW, ASP, MKiDN i galeria Okno na Kulturę, Warszawa, wstęp wolny)
UWAGA – 11 LISTOPADA SPECJALNY TRANSPORT !
O godzinach 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30 z przystanku Bielańska 01 na Cytadelą Warszawską będzie kursować autobus retro z przewodnikiem, który dowiezie gości na Cytadelę i z powrotem.
Od 15.00 do 21.00 będą kursowały bezpłatne autobusy: Linia Wspólna Niepodległa, z przystanku Pl. Teatralny 02 do Cytadeli i z powrotem.
Muzeum Historii Polski – Cytadela Warszawska
Kuratorzy wystawy: dr Tomasz Borowski (MHP), Agnieszka Leszkowicz (MHP), dr Andrzej Kowalczyk (MPP)
Współpraca merytoryczna: Michał Zambrzycki (MHP), Maria Więckowska-Sztark (MHP), Teresa Krzysztofiak (MPP)
Koordynacja: Weronika Krzemień, Iwona Jesionowska
Projekt i wykonanie ekspozycji: New Amsterdam
Współorganizatorami wystawy są: Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
/materiały organizatora/
Jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj naszą działalność: https://buycoffee.to/warsawnow