Wysiej warszawską łąkę w swoim domu

Wysiej warszawską łąkę

Ukwiecenia na rondzie Dmowskiego podbiły serca warszawiaków. Co sezon centrum stolicy rozkwita feerią barw i kształtów. W ubiegłym roku na rondzie pojawiła się zachwycająca pomarańczowo-różowa łąka. Teraz każdy z mieszkańców może mieć ją w swoim domu!

W Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz na Osiedlu Jazdów (ul. Jazdów 10/5) pojawiły się łąkomaty. Można z nich pobrać nasiona do wysiania łąki kwietnej na swoim balkonie lub w ogrodzie. To specjalna mieszanka skomponowana przez ogrodników stołecznego Zarządu Zieleni, dokładnie taka, jaka rozkwitała w centrum miasta w ubiegłe lato.

Łąki kwietne są nie tylko piękne, ale i pożyteczne – stanowią pożywienie dla owadów, a także zapewniają lepszą retencję wód, gdyż wchłaniają nawet dwa razy więcej wody niż typowy, zielony trawnik – mówi Kamila Nowocin, zastępca dyrektora ds. utrzymania terenów zieleni Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Przez cały rok staramy się włączać mieszkańców Warszawy w zazielenianie stolicy. Tym razem chcemy zachęcić ich do tworzenia własnych kwitnących dywanów i tym samym wspólnie stworzyć nowe azyle dla zapylaczy – dodaje.  

Łąkomaty będą wydawały po 10 g nasion, co da możliwość uzyskania nawet 5 mkw. łąki. Urządzenia powstały we współpracy z Fundacją Łąka, która aktywnie promuje zalety wysiewania łąk kwietnych w dużych miastach. – Od kilku lat wysiewamy łąki kwietne w Warszawie, dzięki współpracy z marką Almette w tym roku powstanie 5 hektarów łąk, a już w kwietniu we współpracy z Zarządem Zieleni wysiejemy cztery przepiękne łąki w Parku Skaryszewskim – mówi Maciej Podyma, prezes Fundacji Łąka.

Informacje o godzinach dostępności łąkomatów znajdują się na profilu Fundacji Łąka(otwiera się w nowej karcie) i Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

źródło: UM Warszwa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.