Wymiana akumulatora w Warszawie

Sprawny akumulator jest podstawą właściwego funkcjonowania samochodu. Przewodzi prąd, który zasila cały szereg urządzeń w aucie. Niestety, wraz z upływem czasu ulega  zużyciu i traci swoje właściwości.  Wówczas należy bez wahania wymienić go na nowy.

Jaką rolę pełni akumulator w samochodzie?

Zadaniem akumulatora jest dostarczanie prądu do elementów elektrycznych w samochodzie, gdy jest on na postoju czyli gdy silnik jest wyłączony.  Niezbędny jest również w sytuacji, gdy prędkość obrotowa wału korbowego jest niewystarczająca  do uruchomienia prądnicy. To najważniejsze zadanie akumulatora, ale to nie wszystko. Odpowiada także za zasilanie oświetlenia na postoju oraz możliwość otwierania wówczas szyb i korzystania np. ze sprzętu audio.

Jakie są oznaki zużycia akumulatora?

Żywotność akumulatora samochodowego jest określona na ok. 4-5 lat. Po upływie tego czasu zaczynają się pojawiać problemy, których nie należy bagatelizować. „Akumulator zaczyna dostarczać coraz mniejszą ilość prądu, co obserwujemy poprzez zmniejszenie obrotów podczas uruchamiania silnika.” – tłumaczy nam specjalista z serwisu ProfiAuto, odpowiedzialny za wymianę akumulatora w Warszawie. „Może dojść do tego, że samochodu nie da się nie tylko odpalić, ale nawet i otworzyć.” Ponadto reflektory na postoju świecą coraz słabiej. To jasne sygnały, że należy wymienić akumulator.

Co przyspiesza zużycie akumulatora?

Wcześniej czy później – wymiana akumulatora w samochodzie jest nieunikniona i jest to zazwyczaj okres pięciu lat. Są jednak czynniki, które znacząco wpływają na skrócenie tego czasu. Z całą pewnością zużycie przyspiesza zły stan techniczny silnika, obciążając akumulator zbyt wysokim zużyciem prądu . Wpływ ma również zużyty rozrusznik, który nie mogąc uruchomić prawidłowo silnika, pobiera zwiększoną ilość prądu. Uszkodzony natomiast regulator napięcia może doprowadzić do przeładowania akumulatora, który straci pojemność i moc rozruchową.

Chcąc, aby akumulator służył nam jak najdłużej, regularnie należy przeczyszczać i nasmarowywać klemy. Jeśli będą zaśniedziałe czyli pokryte tlenkami, przepływ prądu będzie zakłócony. Sam akumulator również warto od czasu do czasu wyjąć i wyczyścić. Wilgoć i brud, które się na obudowie osadzają, mogą prowadzić do zwarcia i rozładowania akumulatora.

Jak wybrać nowy akumulator?

Niektórzy kierowcy decydują się na samodzielną wymianę akumulatora. Większość jednak woli mieć pewność, że zostanie wykonane to prawidłowo i kierują się do warsztatu samochodowego. Szybko i w przystępnych cenach wymianą akumulatora w Warszawie zajmuje się serwis ProfiAuto. Mechanicy samochodowi dobierają akumulator o odpowiednich wymiarach, pasujących do danego pojazdu. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na rozkład biegunów. Nie można pominąć ponadto sprawdzenia, jaką pojemność i prąd rozruchowy zaleca producent pojazdu. Pamiętajmy jednak, że warsztat samochody warto odwiedzić nie tylko celem wymiany akumulatora na nowy, ale aby poddać kontroli jego aktualny stan.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.