Wyklęci – Niezapomniani. Dzień pamięci w kinie Iluzjon

Dzień pamięci w kinie Iluzjon
UDOSTĘPNIJ
6 marca w kinie Iluzjon odbędą sie seanse filmowe z prelekcjami historycznymi oraz pokaz sprzętu militarnego i materiałów okołofilmowych przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną „Zgrupowanie Radosław” oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Wydarzenie uczci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca. W ramach wydarzenia będzie można dowiedzieć się o historii podziemia antykomunistycznego.

Program

GODZ. 16.00 | Działania rekonstrukcyjne na dziedzińcu kina Iluzjon
Członkowie Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” poprowadzą prelekcje do filmów, połączoną z prezentacją mundurów, wyposażenia i uzbrojenia nawiązującego do historii Żołnierzy Niezłomnych i Podziemia Antykomunistycznego po II wojnie światowej. Dostosowana do wieku uczestników prelekcja wyjaśni tło historyczne oraz przedstawi najważniejsze postaci biorące udział w walce o Niepodległość.
 
GODZ. 16.30 | Pokaz filmu „Milczące pokolenie”, reż. Paweł Domański, Polska, 2019, 47 min.
Film opowiada o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, przywracając pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Udajemy się w podróż wraz z wnukiem Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki Okręgu Wileńskiego AK do miejsc, w których była więziona i torturowana. O swoich przeżyciach nie mogła opowiadać aż do upadku komunizmu.
 
GODZ. 18:00 | Pokaz filmu „Wyklęty”, reż. Konrad Łęcki, Polska, 2017, 107 min.
Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

Wystawa „Oddziały Łupaszki”
W przestrzeni kina Iluzjon odbędzie się towarzysząca wydarzeniu wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęcona jednemu z najbardziej znanych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego. Wystawa zaprezentuje postać płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, jego podkomendnych oraz szlak bojowy 5. i 6.
_________________
WSTĘP WOLNY! Darmowe wejściówki na seanse będą do odebrania w kasie kina w dniu wydarzenia.
Filmy przeznaczone dla widzów od 16 roku życia
Szczegółowe informacje: www.fina.gov.pl, www.kinoiluzjon.fn.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.