Wykład Roberta Makłowicza na Uniwersytecie Warszawskim

Wykład Roberta Makłowicza na Uniwersytecie Warszawskim
Wykład Roberta Makłowicza na Uniwersytecie Warszawskim
 
Wydarzenie odbędzie się 30 marca 2022, 17:00, w auli w Auditorium Maximum UW oraz uniwersyteckim kanale YouTube (LINK)
WSTĘP WOLNY (obowiązuje limit miejsc)
 
Prelegent opowie o kawiarniach jako centrach życia kulturowego i umysłowego w środkowej Europie i o Ukrainie jako części nie tylko Europy Wschodniej, ale również Europy Środkowej.
Przedstawi nam rolę i znaczenie kawiarnianego życia w dawnej monarchii Habsburgów oraz jego przejawy we Lwowie i Czerniowcach w czasach austro-węgierskich i dwudziestoleciu międzywojennym.

Robert Makłowicz, urodzony w 1963 roku w Krakowie, dziennikarz, autor książek i programów telewizyjnych oraz internetowych o tematyce kulinarnej, kulturowej i historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyniąc to długotrwale, jednakże niesystematycznie oraz wybiórczo, gdyż żadnego z rzeczonych kierunków nie ukończył. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania Habsburgów, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch ostatnich władców tejże dynastii – cesarzy Franciszka Józefa oraz Karola.
Pozostałe zainteresowania leżą w szeroko pojętej sferze konsumpcji – od literatury (ulubieni autorzy: Joseph Roth i Andrzej Bobkowski), poprzez muzykę (od punk rocka po Mahlera i Bartóka, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni ludu Csángo), po destylaty owocowe (gruszki odmiany Williams, morele, czereśnie, wiśnie, śliwki, jabłka, maliny, pigwy oraz mieszane), wina (zwłaszcza z odmian grüner veltliner, vernatsch oraz pinot noir) i kuchnię (przedziwna predylekcja do mamałygi z bryndzą i skwarkami z mangalicy).
 
 Wydarzenie odbywa się w ramach nowego cyklu wykładów Uniwersytet Warszawy. Nowoczesna uczelnia we współczesnym świecie.
 
Organizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy oraz przy wsparciu Biura Promocji UW.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.