Wydarzenia z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy

Dni otwartych drzwi, okolicznościowa wystawa, pokazy filmów, dyskusje – to wszystko z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy.

Jubileuszowe obchody, przygotowane przez Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy, trwają przez cały rok, ale najważniejszym dniem jest 6 marca, czyli dzień, w którym urodził się najwybitniejszy polski reżyser, honorowy obywatel Warszawy.

Przez cały rok 2021 CKF organizować będzie wydarzenia przypominające dorobek Wajdy. W planie są debaty, podcasty, seanse filmowe. Już ponad miesiąc temu (1 lutego) otwarta została plenerowa wystawa „Werki. Wajda. Renata Pajchel”. Najpierw była pokazywana w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, teraz jej multimedialną odsłonę można obejrzeć w siedzibie Centrum w Alejach Ujazdowskich (w każdy weekend marca w godz. 10.00–16.00).

W dniu otwartych drzwi w siedzibie CKF zarówno 6 marca, w dniu urodzin Wajdy, jak i w każdy weekend tego miesiąca, będzie można także podziwiać dzieło „Sgraffito – Wszystko na sprzedaż”, do którego inspiracją stały się robocze szkice Andrzeja Wajdy.

O jubileuszu mowa jest także w marcowych podcastach Nowego Tygodnika Kulturalnego produkowanego przez CKF. Gospodarze programu i ich goście chcą odpowiedzieć na pytania: czy w polskim środowisku filmowym jest ktoś, kto czuje widownię jak Wajda? O jakiej Polsce chciałby zrobić dziś film? Co udało się do tej pory zrealizować z zapisu testamentu artystycznego Andrzeja Wajdy? Czy dojdzie do powstania wystawy stałej w Krakowie? Na jakim etapie są prace Tadeusza Lubelskiego nad opracowaniem ponad 500 notesów reżysera przechowywanych w jego archiwum i kiedy mogą się takiej publikacji spodziewać czytelnicy? Gościem specjalnym podcastu emitowanego 12 marca będzie Krystyna Zachwatowicz-Wajda, wdowa po reżyserze.

Z okazji jubileuszu Centrum Kultury Filmowej uruchomiło zakładkę Wajda online, w której można znaleźć informacje o bieżących wydarzeniach związanych z okrągłą rocznicą urodzin Andrzeja Wajdy, jak również archiwalne materiały dotyczące artysty i jego dorobku.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.