Wydarzenia w ramach Jubileuszu Faras w Muzeum Narodowym

Galeria Faras

Jubileusz Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie trwa. Początek 2022 roku to bogaty program wydarzeń naukowych i popularyzatorskich podsumowujących jedno z największych odkryć polskiej archeologii w XX wieku. O misji archeologicznej sprzed 60 lat opowiada jej uczestnik prof. Stefan Jakobielski. Zapraszamy także na koncert muzyki bizantyńskiej oraz na cykl wykładów o dawnych i współczesnych badaniach na terenie średniowiecznej Nubii. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny.

Wspomnienia uczestnika wykopalisk
Zapraszamy do lektury właśnie wydanej książki „Faras. Katedra w piaskach pustyni”. Zawiera ona m.in. znakomite i niepublikowane wcześniej zdjęcia z wykopalisk. Można także zapoznać się z rozmową o książce. Kuratorka Galerii Faras, dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska, a także uczestnik misji w Faras prof. Stefan Jakobielski – „kurier”, który wraz z zabytkami wyruszył w podróż z Sudanu do Warszawy – opowiadają o faraskim odkryciu i roli, jaką odegrało ono w historii archeologii. W czwartek, 24 lutego, w Kinie MUZ prof. Stefan Jakobielski powie m.in. o pomysłowości polskich badaczy, dzięki której malowidła z Faras mogły zostać bezpiecznie przetransportowane do Polski. Następne czwartkowe spotkania będą poświęcone ikonografii odkrytych malowideł oraz odkrywcy Faras i patronowi muzealnej Galerii – prof. Kazimierzowi Michałowskiemu.

Reklama
Reklama

Muzyka w piaskach pustyni
W czwartek, 31 marca o godz. 19.30 w Galerii Faras odbędzie się koncert muzyki bizantyńskiej i cerkiewnej w wykonaniu Łukasza Hajduczeni z zespołem chóralnym. To jedna z niewielu okazji, by posłuchać muzyki w otoczeniu chrześcijańskich malowideł z Faras, które przemówią do nas tak jak przed wiekami. Razem z muzykami słuchacze odbędą podróż do zasypanej piaskami katedry sprzed ponad 1000 lat. Liczba miejsc ograniczona.

Od Faras do współczesnych badań
Odkrycie w Faras zapoczątkowało badania nad średniowieczną kulturą nubijską. Stała Galeria Faras to naturalne otoczenie dla spotkań poświęconych najnowszym odkryciom archeologicznym na terenie Nubii. Można tu posłuchać o wykopaliskach w Ghazali i Starej Dongoli w Sudanie prowadzonych przez badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także o badaniach w Banganarti, gdzie odkryto blisko sto malowideł, w tym niezwykłe przestawienie króla nubijskiego w towarzystwie apostołów i archanioła Rafała.

Program MNW i UNESCO dla szkół
W marcu Muzeum Narodowe w Warszawie i Polski Komitet ds. UNESCO zapraszają na program edukacyjno-szkoleniowy o odkryciu Faras. Zajęcia dla uczniów mogą być cennym uzupełnieniem lekcji historii. Zaplanowano także odrębne warsztaty dla nauczycieli. Wszystkie spotkania odbędą się online. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów znajdują się na stronie internetowej Muzeum. Szkoły zapraszamy także do zaplanowania stacjonarnej wizyty w Galerii Faras.

Reklama
Reklama

O Faras w Polskim Języku Migowym
W sobotę, 19 lutego o godz. 16.00 odbędzie się oprowadzanie po Galerii Faras w Polskim Języku Migowym. Uczestnicy wyruszą śladami misji wykopaliskowej prof. Kazimierza Michałowskiego. Zajrzą do wnętrza katedry i dokładnie przyjrzą się malowidłom. Dowiedzą się, jak i dlaczego konserwatorzy odcięli malowidła ze ścian katedry w Faras. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązują wejściówki.
Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Muzeum. Zapraszamy także do zapoznania się z zapisem konferencji inaugurującej Jubileusz Faras w MNW.

Bilety na zwiedzanie Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie
dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny
dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł
ulgowy – 10 zł
normalny – 20 zł

Bilety upoważniają do zwiedzenia także pozostałych galerii stałych MNW.
We wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. W piątki w godzinach 17.00–20.00 obowiązuje zniżka 50%.

Reklama
Reklama

Strona muzeum: http://www.mnw.art.pl/

Fot. B.Bajerski

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.