Wycieczki po Ursynowie

Wycieczki po Ursynowie

Tradycyjnie już w ramach pożegnania lata zapraszamy na wycieczki po Ursynowie. Cieszą się one nieustającą popularnością. Każdorazowo uczestnicy poznają historię miejsc i obiektów znajdujących się na terenie Ursynowa. W tym roku organizujemy wycieczki: rowerową pn. “Dawne dzieje Ursynowa sprzed wielkiej płyty” (4 września) oraz pieszą pn. “Utopijny Ursynów w realiach PRL-u” (18 września). Przewodnikiem na obu wycieczkach będzie Mariusz Prządak.

Zapisów nie ma – wystarczy zgłosić się na miejscu zbiórki.

Pierwsza z wycieczek – rowerowa pn. “Dawne dzieje Ursynowa sprzed wielkiej płyty” odbędzie się 4 września (niedziela). Trasa wyniesie ok 15 km, a potrwa ok. 2 godz. Zbiórka i start o godz. 14. 00 przy kościele św. Katarzyny (ul. Fosa 17).

Będzie to rowerowa eskapada śladem ostańców ursynowskich wsi, a trasa poprowadzi śladem najdawniejszych dziejów ziem położonych na terenie dzielnicy Ursynów. Jadąc wzdłuż skarpy warszawskiej uczestnicy poznają historie magnackich rezydencji pałacowo-parkowych, takich jak: Gucin Gaj, „Roskosz” oraz Natolin.

Bohaterami wycieczki będą m.in.: Stanisław Kostka-Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, August Czartoryski i Andrzej Ciołek. Odnajdziemy również relikty dawnych wsi: Służew, Wolica, Moczydło oraz Imielin.”

Na drugą – pieszą pn. “Utopijny Ursynów w realiach PRL-u” zapraszamy 18  września (niedziela). Trasa wyniesie ok. 5 km i potrwa 2 godz. Zbiórka i start o godz. 14.00 przy Domu Sztuki ( Al. KEN 14).

45 lat temu w błysku fleszy pierwsi lokatorzy wprowadzili się do pierwszych bloków osiedla Ursynów. 8 stycznia 1977 roku z gospodarską wizytą na sztandarowej budowie PRL-u pojawił się towarzysz Edward Gierek. Na Ursynowie miało być inaczej niż na typowych dla tamtego okresu blokowiskach. Tutaj miał się dokonać największy eksperyment urbanistyczny i architektoniczny w powojennej Warszawie. Planowano stworzyć nie kolejne osiedle, ale utopijne „miasto przyszłości”.

Ursynów był też tematem piosenek. Tak w 1980 roku o młodej dzielnicy śpiewał Krzysztof Krawczyk:” Podpisane papierki, usunięte usterki. Klucze masz. Do mieszkania swojego, czyściutkiego, nowego prosto gnasz. Wokół zieleń i ławki, sauna, pralnia, huśtawki. O tym wiesz. I przedszkole i szkoła, pełno dzieci dookoła. Twoje też. Ursynów Cię wita chlebem i solą. Mieszkańca, kolegę, sąsiada. To nasze osiedle jasne, wesołe. Dziś Twoim domem jest”.

Na spacerze uczestnicy zweryfikują tekst tej piosenki z realiami budującego się Ursynowa. Zobaczą jak wyglądały pierwsze lata „osiedla zawiedzionych marzeń i zawiedzionych marzycieli.” Dowiedzą się z jakimi problemami musieli się zmierzyć pierwsi mieszkańcy Ursynowa. Jakie usterki w mieszkaniach były najbardziej uciążliwe? Gdzie robili zakupy? Jak spędzali czas wolny? Jak rozwijała się komunikacja miejska? Co ma wspólnego Raisa Maksimowa Gorbaczowa z Janosem Kadarem? Jaki obraz życia na Ursynowie wyłaniał się z reportaży w ówczesnej prasie? Przekonają się czy rację miał Krzysztof Krawczyk czy Brygada Kryzys w „Radioaktywnym bloku”: „ Beton, beton, dom, dom, winda, dom, dom, beton, ściana, beton, beton, dom, sklep, beton, praca, dom, Radioaktywny blok!”.

źródło: https://ursynow.um.warszawa.pl/-/zwiedzanie-ursynowa-na-rowerze-i-pieszo