Wspólna i Niepodległa – Kultowi artyści pochodzenia żydowskiego

„Wspólna i niepodległa – wkład artystów żydowskich w tworzenie dziedzictwa kulturowego II RP”

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości RP, a jednocześnie powstania dwóch wielkich stowarzyszeń: ZASP-u i ZAiKS-u, pragniemy zaprezentować dwa spotkania pt. „Wkład artystów żydowskich w tworzenie dziedzictwa kulturowego niepodległej”, poświęcone najwybitniejszym gwiazdom teatru i kabaretu, które były pochodzenia żydowskiego. Chcąc przypomnieć takie nazwiska jak Szlengel, Hemar, Wars czy Gran, zaprezentujemy podczas koncertów, wystaw i paneli dyskusyjnych ich dzieła autorskie i bogaty repertuar. W projekcie zostaną przedstawione, w atrakcyjnej dla odbiorców formie, różne aspekty życia i aktywności artystycznej autorów i artystów, którzy odegrali ogromną rolę w procesie kształtowania kultury i postaw społecznych II RP. Ich działalność miała wpływ nie tylko na kulturę II Rzeczypospolitej, ale także na jej obecny stan. Z ich dorobku współcześni artyści wciąż czerpią inspiracje.

W programie:

• Koncert piosenek z repertuaru największych aktorów pochodzenia żydowskiego jak: Z.Terne, L.Kitajewicz, D.Kalinówna, W.Gran (występują aktorzy Teatru Polskiego: Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik; akompaniament: Zbigniew Rymarz)
• Panel dyskusyjny i zapoznanie z sylwetkami bohaterów spotkania oraz wystawa poświęcona aktorom żydowskim (Jarosław Wojciechowski, Zbigniew Rymarz)

Koordynacja artystyczna (reżyseria i opracowanie): Ewa Makomaska
Koordynacja merytoryczna: Jarosław Wojciechowski

Pierwsze spotkanie „Kultowi artyści pochodzenia żydowskiego” , odbędzie się 12 listopada o godz. 18:00 w Klubokawiarni Babel (ul. Próżna 5)

Wstęp wolny!

Kolejne spotkanie poświęcone powstaniu ZAIKS-u już 19 listopada

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.