Wodozbiór w Muzeum Łazienki Królewskie otwarty

Wodozbiór w Muzeum Łazienki Królewskie otwarty

Wodozbiór – jeden z punktów na mapie wodnej Łazienek Królewskich – od 28 sierpnia jest już dostępny dla zwiedzających. Dzięki pracom konserwatorsko-remontowym zabytek odzyskał dawny blask, a w jego wnętrzu można podziwiać wystawę poświęconą historii i funkcjonowaniu Wodozbioru, a także roli wody w kształtowaniu podmiejskiej rezydencji Stanisława Augusta.

Wodozbiór – wystawa stała „Woda – Władza – Widowisko”

Ekspozycja obejmuje trzy pomieszczenia. W pierwszym z nich znajdują się makiety współczesnego układu hydrologicznego Łazienek Królewskich, z głównymi budynkami i założeniami wodnymi, takimi jak stawy, tarasy, mosty i kaskady, które tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca, oraz reprodukcje planów królewskiej rezydencji z XVIII i XIX w.

W środkowej sali przedstawiona została historia Wodozbioru w oparciu o pokaz multimedialny i makietę obiektu, pokazującą rozwiązania inżynieryjne, dzięki którym dostarczano wodę do Pałacu na Wyspie.

Wystawa w ostatnim pomieszczeniu przedstawia ogrody, rozumiane jako teatry natury (theatri naturae) oraz widowiska dworskie, w których wykorzystywano wodę jako główny element scenografii. Przykładem obrazującym łazienkowskie widowiska wodne z czasów Stanisława Augusta jest dramat „Kleopatra” wystawiony na deskach Amfiteatru 7 września 1791 r. w rocznicę elekcji króla. Przedstawienie uwiecznił w swoich pracach Jean-Pierre Norblin. Rysunki artysty na potrzeby ekspozycji zostały „ożywione” dzięki wykorzystaniu techniki paralaksy.

Wodozbiór w Muzeum Łazienki Królewskie

Ekspozycja na parterze Wodozbioru podkreśla techniczny charakter obiektu, związany zarówno z dystrybucją wody, jak i funkcją mieszkalną. W przedsionku wyeksponowane są paleniska pieców kaflowych, które ogrzewały dwa przyległe pokoje. W podłodze, na linii między wejściem na dziedziniec a wejściem do budynku, umieszczona została drewniana rynna, odkryta podczas prac konserwatorskich.

Spacer szlakiem wodnym

Wodozbiór jest jednym z punktów na mapie wodnej Łazienek Królewskich, przedstawiającej układ stawów, fontann i źródełek z czasów Stanisława Augusta, a także obiekty i rzeźby związane z wodą. Umożliwia ona również poznanie dziedzictwa przyrodniczego Łazienek Królewskich.

Mapa, dzięki której można zwiedzić łazienkowskie ogrody wodnym szlakiem, dostępna jest bezpłatnie w wersji papierowej w Wodozbiorze oraz w muzealnych kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii.

Od 1 września wstęp do Wodozbioru odbywa się w ramach jednego wspólnego biletu do wszystkich obiektów Łazienek Królewskich.

Rewitalizacja dzięki środkom z UE i MKiDN

Wodozbiór odzyskał dawną świetność dzięki projektowi „Źródła przemian. Ochrona i udostępnienie historycznego dziedzictwa Łazienek Królewskich. Konserwacja i remont Białego Domku oraz Wodozbioru wraz z zabytkowym ogrodem w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie”. Projekt zrealizowany w latach 2017-2019 był współfinansowany przez Unię Europejską.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 17,5 mln zł – w tym ponad 10,6 mln zł stanowiły środki przyznane przez resort kultury z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zaś kwota w wysokości ponad 2,6 mln zł pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program otwarcia – klik
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.