Wiosenne sadzenie drzew

Tej wiosny warszawscy ogrodnicy posadzą ponad 1000 nowych, przyulicznych drzew. Sadzonki pojawią się w parkach, na skwerach i przy stołecznych arteriach. Do akcji zazieleniania miasta przyłączają się także mieszkańcy.

Drzewa są bardzo cenne dla Warszawy. Inwestujemy w kolejne nasadzenia, by miasto było przyjazne zarówno dla warszawianek i warszawiaków, ale także dla środowiska – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – Warszawscy ogrodnicy prowadzą wiosenne nasadzenia do końca kwietnia. Najwięcej drzew pojawi się na Białołęce, Mokotowie i w Śródmieściu – dodaje.

Nowe szpalery mieszkańcy ujrzą m.in. przy ul. Rzymowskiego, Domaniewskiej oraz al. Lotników. Dodatkowa zieleń pojawi się wzdłuż al. Armii Ludowej, Niepodległości i ul. Marszałkowskiej. Nowe rośliny ozdobią łącznie trzynaście dzielnic.

Zależy nam, by warszawiacy na każdym kroku, w drodze do pracy czy szkoły, mogli cieszyć się otaczającą przyrodą. Chętnie realizujemy kolejne projekty, dzięki którym zieleń jest bliżej mieszkańców – mówi Aleksandra Gajewska, Radna m.st. Warszawy, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Wszystkie gatunki nowych drzew są przystosowane do miejskich warunków. Dodatkowo, każda sadzonka objęta jest gwarancją szczególnej pielęgnacji i kontroli. Młode drzewa, które mają minimum 16 cm w obwodzie pnia, zostały też zabezpieczone drewnianymi palikami i specjalnym wiązaniem. Dzięki temu rośliny uchronią się nawet przed silnymi wiatrami.

W całym mieście sadzimy drzewa według przyjętych standardów. Dzięki temu mamy pewność, że zieleń przyjmie się w ziemi i każdej wiosny będzie mogła ożywić stolicę na nowo – mówi Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Zarządzania Zielenią Miejską.

Zielone ulice Warszawy

W ramach programu „Zielone ulice Warszawy” już większość z 76 głównych arterii stolicy przechodzi kolejne etapy metamorfozy. Prócz dosadzenia drzew, projektowane są nowe pasy trawników, krzewów i ozdobnych kwiatów.

Tylko w zeszłym roku warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni posadzili ponad 6400 drzew we wszystkich dzielnicach. Stolica pracuje obecnie nad Polityką Ochrony Drzew, która wyznaczy standardy zarządzania roślinami w całym mieście. Geodeci i dendrolodzy przygotowują także plan wszystkich dużych drzew rosnących stolicy. Mapa Koron Drzew ułatwi pielęgnację, planowanie inwestycji oraz pokaże, w której części miasta można zintensyfikować nasadzenia.

Milion drzew mieszkańców

W ostatnią sobotę, 16 marca, dzieci i dorośli włączyli się w aranżację okolicznej zieleni na Białołęce. Przy ul. Ordonówny blisko 30 osób posadziło wspólnie pięć kolejnych drzew. Harmonogram tegorocznych spotkań miłośników przyrody pojawi się na stronie zzw.waw.pl.

Warszawiacy sami mogą decydować o miejscach, w których chcieliby zobaczyć nowe drzewa. Służy im do tego mobilna aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od marca 2017 r., czyli w ciągu dwóch lat wpłynęło ponad 12 500 zgłoszeń i sukcesywnie nowe drzewa pojawiają się w wybranych lokalizacjach.

źródło: UM Warszawa / Fot. E. Lach

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.