Wilanów Jazz 2018: Kuba Więcek Trio

Wilanów Jazz 2018: Kuba Więcek Trio.

Kuba Więcek (ur. 1994), saksofonista określający się jako despotyczny kompozytor, płytą sprzed roku wywołał burzę. 
Debiutancki album pod tytułem „Another Raindrop” (2017) ukazał się w prestiżowej serii „Polish Jazz”, dotąd zarezerwowanej dla „legend”. Konserwatywna część środowiska nie kryła oburzenia, a płyta zdobywała coraz większe uznanie w Polsce i na świecie. W efekcie Kuba Więcek został okrzyknięty wielkim młodym talentem, a album zdobył nagrodę „Mateusze Trójki” 2017 w kategorii debiutów muzyki jazzowej. Kuba gra na saksofonie altowym, lideruje swojemu trio i jest autorem wszystkich zamieszczonych na płycie utworów, za wyjątkiem „Conception” George’a Shearinga.
Koncertował już w większości krajów Europy, Ameryce Północnej i Azji. 
Przygodę z muzyką jazzową rozpoczął w wieku 17 lat od warsztatów w Puławach i Chodzieży, gdzie miał okazję nawiązać kontakt z młodymi muzykami studiującymi w Danii, co zainspirowało go do kontynuowania nauki za granicą. Wyjechał na studia do Amsterdamu. Po artystycznej podróży do Nowego Jorku, zaczął studia w Kopenhadze. 
Trio Kuby Więcka współtworzone przez Michała Barańskiego grającego na kontrabasie i gitarze basowej oraz perkusistę – Łukasza Żytę to swego rodzaju dream team. 

Michał Barański, kontrabasista. Współpracował m.in. z: Bennie Maupinem, Nigelem Kennedy, Danem Tepferem, Davidem Doruzką, Vladislavem Sendeckim, Derrickiem McKenzie, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Marcinem Wasilewskim, Michałem Urbaniakiem, Agą Zaryan, Michałem Tokajem, Urszulą Dudziak, Grzechem Piotrowskim. W 2014 roku został nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii Artysta Roku Jazz. W latach 2008,2013,2014 został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Od października 2012 jest asystentem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej. Momentem zwrotnym w jego karierze była propozycja wstąpienia do zespołu Benny Maupina – legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem (słynny album „Bitches Brew”) i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock’a. Wraz z Maupinem, Michałem Tokajem i Łukaszem Żytą współtworzy formację „The Bennie Maupin Quartet”, z którą koncertuje na całym świecie. W 2008 roku ukazał się album „Early Reflections” wydany przez kalifornijską wytwórnię Cryptogramophone, który zajął drugie miejsce w ankiecie krytyków jazzowych amerykańskiego czasopisma Jazz Times w kategorii najlepszy album roku 2008.

Łukasz Żyta, perkusista. Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996), jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in.: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Kuba Stankiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Andrzej Cudzich, Grzegorz Nagórski, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Darek Oleszkiewicz, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Agnieszka Skrzypek, Ewa Bem, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Tuna Otenel, William Galison, Steve Logan i in. Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, w Izraelu, Grecji, Turcji, Bułgarii, Litwie, Rosji, Ukrainie, Białorusi.

2 września 2018, godz, 19:00

Muzeum Plakatu w Wilanowie

Wstęp wolny

Na koncert zapraszają: 
Ludwik Rakowski Burmistrz Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy

Hubert Królak Przewodniczący Rady Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy
i dyrektor artystyczny – Tomasz Kaliński

Organizator: 
Urząd Dzielnicy Wilanów m. st. Warszawy – klik

Partnerzy:
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Centrum Kultury Wilanów

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.