Wielkie otwarcie Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym

Wielkie otwarcie Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie

W Muzeum Narodowym w Warszawie 22 grudnia zostanie otwarta Galeria Sztuki Dawnej łącząca kolekcje europejskiego i staropolskiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby od XV do XVIII wieku.

Na zakończenie 2016 roku Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało nie lada atrakcję dla zwiedzających. Na ekspozycję, według zmienionego scenariusza i w całkowicie nowej aranżacji, powróciły słynne dzieła mistrzów europejskich i staropolskich. Wśród nich obrazy Sandra Botticellego, Giovanniego Belliniego, Jacoba Jordaensa, Lucasa Cranacha Starszego, Tintoretta i malarzy z kręgu Rembrandta. We wspólnej przestrzeni zobaczymy cenne obiekty ze zbiorów sztuki zdobniczej, m.in. płaszcz i insygnia koronacyjne Augusta III, oraz prace rzeźbiarskie, rysunki, grafiki a także tkaniny. Nowa Galeria Sztuki Dawnej zestawia ze sobą różne gatunki sztuki i ukazuje najważniejsze przestrzenie życia społecznego dawnej Europy – kulturę dworską, kulturę religijną i kulturę miejską – układając je w spójną opowieść o dawnych epokach.

Płaszcz i insygnia koronacyjne Augusta III

Z Galerii Sztuki Zdobniczej oraz Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego Muzeum Narodowego w Warszawie powstała nowa Galeria Sztuki Dawnej. Twórcy galerii połączyli gatunki techniczne i odeszli od tradycyjnego dyskursu historii sztuki, który rozdzielał „wysoką” sztukę – malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę – od rzemiosła artystycznego, które uznawano za dziedzinę użytkową.

W dawnych epokach taki podział nie istniał. W zasadzie wszystkie te dziedziny sztuki traktowano równorzędnie. Jeśli już którąś wywyższano, to wcale nie malarstwo czy rzeźbę, lecz złotnictwo i produkcję tapiserii. Najwyżej ceniono w malarstwie i rzeźbie właśnie rzemieślniczą, wirtuozerską jakość wykonania – tłumaczy prof.Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW. – Obrazowy charakter malarstwa i rzeźby też nie czyni tych gatunków osobnymi. Jak pokazuje nasza ekspozycja, znakomita większość dzieł dawnego rzemiosła artystycznego miała wprawdzie dekoracyjny charakter, ale zawierała przedstawienia figuratywne, stanowiące przecież istotę malarstwa i rzeźby.

Rzemiosło artystyczne łączyły z malarstwem i rzeźbą wspólne zadania i funkcje, a także przestrzenie, w których je gromadzono i wystawiano – pałace, wille, dwory, kościoły, kaplice domowe i budynki miejskie. I według takiego podziału prezentowane są w Galerii.

Kuratorzy Galerii Sztuki Dawnej: prof. Antoni Ziemba i Ryszard Bobrow

Program towarzyszący Galerii Sztuki Dawnej MNW – klik

Strona MNW – klik


Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.