Wielki Warszawski Weekend Rowerowy

Wielki Warszawski Weekend Rowerowy.

W sobotę i niedzielę, 15 i 16 czerwca, w Wilanowie odbędzie się Wielki Warszawski Weekend Rowerowy. Jego częścią będzie m.in. Maraton Rowerowy Lang Team, a także wyścig kolarzy amatorów Fiat Lang Team Race. Zwieńczeniem weekendu będzie wielki finał akcji Rowerowy Maj.

Rolkarze na ulicach

W czwartek, 13 czerwca, w godz. 20.30-23.00, ulicami Śródmieścia, Żoliborza, Bemowa, Woli i Ochoty przejadą uczestnicy NightSkating Warszawa. Rolkarze zbiorą się przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na ul. Krakowskie Przedmieście, a następnie wyruszą na trasę poprowadzoną ulicami: Krakowskie Przedmieście – Królewska – Marszałkowska – al. „Solidarności” – al. Jana Pawła II – ks. J. Popiełuszki – J. Słowackiego – S. Żeromskiego – W. Reymonta – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – M. Kasprzaka – al. Prymasa Tysiąclecia – Al. Jerozolimskie – J.U. Niemcewicza – Grójecka – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście. Na trasie przejazdu mogą występować chwilowe zatrzymania w ruchu pojazdów.

Wielki Warszawski Weekend Rowerowy

Miasteczko rowerowe, start i meta obydwu wilanowskich wyścigów będą zlokalizowane na ulicach S. Kostki Potockiego oraz Przyczółkowej, przed wjazdem w ul. S. Cendrowskiego. Z tego powodu w piątek, 13 czerwca od godz. 0.01 zamknięte będą parkingi przy ul. S. Kostki Potockiego (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela). Od piątku, 14 czerwca, od ok. godz. 6.00 do niedzieli, 16 czerwca, do godz. 22.00 zamknięte będą ulice S. Cendrowskiego oraz S. Kostki Potockiego na odcinku od ul. S. Cendrowskiego do wjazdu na parking. Dojazd do ul. S. Kostki-Potockiego będzie możliwy ul. Przyczółkową oraz Wiertniczą.

Uczestnicy Maratonu Rowerowego Lang Team wystartują w sobotę, 15 czerwca, o godz. 11.00. Trasa przejazdu będzie prowadziła ulicami: S. Kostki Potockiego – Z. Vogla – Ruczaj – Rosy – Prętową – Sągi i dalej ulicami na terenie Kępy Okrzewskiej, Kępy Oborskiej i Obórek, następnie powrót ulicami: Wał Zawadowski – Prętową – Rosy – Ruczaj – Z. Vogla – Przyczółkową. Trasa zawodów będzie zamykana jedynie okresowo na czas przejazdu kolarzy w godz. 11.00-16.30. W tym czasie mogą być utrudnienia w kursowaniu autobusów linii: 163, 164, 264 i L16.

Kolarze biorący udział w wyścigu Fiat Lang Team Race wystartują w niedzielę, 16 czerwca, o godz. 11.00. Trasa przejazdu będzie prowadziła ulicami: Przyczółkową i Ł. Drewny (jezdnie w kierunku centrum) – Rosochatą – Wiechy i dalej drogami na terenie gminy Konstancina-Jeziorna: nr 721, 712 i 868 i powrót ulicami: Wiechy – Rosochata – Ł. Drewny i Przyczółkową (jezdnie w kierunku centrum). Na trasie przejazdu mogą nastąpić chwilowe wstrzymania ruchu i utrudnienia w kursowaniu autobusów linii: 264, 742, L14, L15, L16, L21, L28, L42.

Od ok. godz. 4.30 na ulicach Przyczółkowej i Ł. Drewny na odcinku od ul. Z. Vogla do ul. S. Kostki Potockiego zamknięty dla samochodów będzie jeden pas jezdni prowadzącej w kierunku centrum (jadący od strony Konstancina-Jeziorny nie będą mogli skręcić w lewo w al. Wilanowską). Od ok. godz. 10.30 na odcinku od ul. S. Korbońskiego do skrzyżowania z ul. Z. Vogla wyłączona z ruchu będzie cała jezdnia prowadząca w kierunku centrum. Ruch w obydwu kierunkach będzie odbywał się na drugiej jezdni (kierowcy przejadą na nią przez przewiązkę na skrzyżowaniu z ul. S. Korbońskiego). Normalny ruch na ul. Przyczółkowej zostanie przywrócony ok. godz. 20.00.

Finał akcji Rowerowy Maj

W niedzielę, 16 czerwca, na zakończenie Wielkiego Warszawskiego Weekendu Rowerowego odbędzie się finał czwartej, warszawskiej odsłony akcji Rowerowy Maj – największej w Polsce kampanii  promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów i nauczycieli.

Sam piknik poprzedzony zostanie wspólnym przejazdem rowerzystów, rolkarzy i osób poruszających się na hulajnogach, który rozpocznie się przed PGE Narodowym. Start o godz. 10.00 z okolic bramy nr 2, od strony ronda Waszyngtona. Przejazd na plażę Wilanów potrwa około 75 minut, a w tym czasie uczestnicy będą poruszać się mostem Józefa Poniatowskiego i dalej Al. Jerozolimskimi i ulicami: Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – pl. Na Rozdrożu – al. J.Ch. Szucha – pl. Unii Lubelskiej – Puławska – Goworka – Belwederska – Jana III Sobieskiego – al. Wilanowska. Na trasie przejazdu mogą występować chwilowe zatrzymania w ruchu pojazdów. Na Plaży Wilanów (na terenie znajdującym się u zbiegu al. Wilanowskiej oraz ulic Przyczółkowej i Wiertniczej) odbędzie się Wielki Warszawski Piknik Rowerowy. Na gości czekać będą stoiska partnerów akcji, konkursy i zawody sportowe, a także dmuchańce, pumptruck i miniskatepark.

W tym roku w warszawskim Rowerowym Maju udział wzięło 221 placówek, w tym 101 przedszkoli, które w zabawie wzięły udział po raz pierwszy. Czynny udział w akcji wykazało ponad 65 tysięcy dzieci. W trakcie pikniku uhonorowane zostaną najlepsze stołeczne placówki, w czterech kategoriach:

  • najlepsze przedszkole – Przedszkole 35 (ul. Wojciecha Górskiego 1, w Śródmieściu)
  • szkoła podstawową mała (do 400 uczniów) – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J.Ch. Andersena (ul. Leonida Teligi 3, na Ursynowie)
  • szkoła podstawowa średnia (400-700 uczniów) – Szkoła Podstawowa im. Ks. Juliana Chrościckiego (ul. Przepiórki 16/18, we Włochach) – najlepsza w Warszawie
  • szkoła podstawowa duża (powyżej 600 uczniów, największa zgłoszona szkoła miała 1550 aktywnych uczniów) – Szkoła Podstawowa nr 356 im. R. Kaczorowskiego (ul. Głębocka 66 na Białołęce).

Wśród nagród do wyboru są m.in. budowa zadaszonego parkingu rowerowego, mobilne miasteczko ruchu drogowego czy komplety rowerów. Nagrody w Rowerowym Maju otrzymają również najlepsze klasy i najaktywniejsi uczniowie. W każdej szkole i przedszkolu jedna najlepsza grupa otrzyma wycieczkę od jednego z partnerów akcji. Indywidualne upominki dla aktywnych zostaną zaś wysłane bezpośrednio do szkół. 

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.