Wieczór z reklamą – Retroteka #16

Wieczór z reklamą | Retroteka #16

WIECZÓR Z REKLAMĄ

Podczas Retroteki #16 przeniesiemy się w świat polskich piosenek i filmów reklamowych z lat 30.!
Przedstawimy polskie piosenki reklamowe, które pisali najlepsi twórcy a wykonywali najlepsi artyści jak Mieczysław Fogg, Adam Aston, Lena Żelichowska czy Tadeusz Faliszewski. Piosenki reklamujące samochody, garderobę czy lekarstwa wychodziły na płytach największych wytwórni, które także wykorzystywały piosenkę w promocji swoich najnowszych wydań muzycznych.

W świat przedwojennej dźwigni handlu wprowadzi nas słowem Jan Emil Młynarski a wieczór uświetnią wykonania dwóch aktorek młodego pokolenia – Weronika Nockowska i Małgosia Biela.
W filmowej części wieczoru zaprezentujemy wybór czternastu dawnych filmów reklamowych. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z końca lat 20., a więc z czasów kina niemego. Szczególną atrakcją będą zamykające pokaz nieznane filmy reklamowe z czasów II wojny światowej, zrealizowane z udziałem znanych polskich aktorów, m.in. Józefa Węgrzyna, Tamary Wiszniewskiej, Władysława Grabowskiego, Wandy Jarszewskiej i Heleny Zarembiny.

𝐏𝐑𝐎𝐆𝐑𝐀𝐌
19:00 – Koncert „Wieczór z reklamą”
21:00 – Bezpłatny pokaz dawnych filmów reklamowych

𝟰 𝗟𝗨𝗧𝗘𝗚𝗢 | 𝗦𝗢𝗕𝗢𝗧𝗔 |𝗚𝗢𝗗𝗭. 𝟭𝟵:𝟬𝟬
𝐁𝐈𝐋𝐄𝐓𝐘: https://tiny.pl/wlx1l
Wstęp na pokaz filmowy jest BEZPŁATNY
𝗧𝗥𝗔𝗡𝗦𝗠𝗜𝗦𝗝𝗔 𝗞𝗢𝗡𝗖𝗘𝗥𝗧𝗨 𝗡𝗔 𝗪𝗪𝗪.𝗡𝗜𝗡𝗔𝗧𝗘𝗞𝗔.𝗣𝗟

PODCZAS KONCERTU WYSTĄPIĄ:

MAŁGORZATA BIELA – śpiew
Aktorka teatralna, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie . Współpracowała z wieloma teatrami i instytucjami kultury, m.in. z Komuna//Warszawa, TR Warszawa, z Nowym Teatrem w Warszawie czy ze Starym Teatrem w Krakowie. Członkini kolektywu teatralnego „Nostalgic Boys”.
WERONIKA NOCKOWSKA – śpiew
Aktorka i improwizatorka. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie (2010). Laureatka I nagrody za najlepszą rolę żeńską oraz Nagrody Radia Łódź dla Najlepszej Aktorki na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Współpracowała z Teatrem Współczesnym i Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Warsawy i Teatrem Polskim w Poznaniu. Obecnie można ją oglądać na scenie Teatru Polonia. Na co dzień związana z Klubem Komediowym w Warszawie, gdzie gra i śpiewa w spektaklach pisanych i improwizowanych. Pracuje również jako aktorka dubbingowa i radiowa.

JAN EMIL MŁYNARSKI – śpiew, mandolina, prowadzenie koncertu.

Perkusista, producent, wokalista, radiowiec obecny na scenie od 1997 roku. Współpracował z wieloma artystami sceny elektronicznej, popowej i jazzowej. Absolwent prestiżowej szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Jako kierownik muzyczny
i instrumentalista współpracuje z warszawskimi teatrami m.in.: Studio Buffo, Teatrem Powszechnym, Teatrem Polonia. Od 2009 roku jest liderem własnych przedsięwzięć muzycznych na polu muzyki niezależnej, eksperymentalnej i jazzu, m.in. Warszawskie Combo Taneczne i Jazz Band Młynarski-Masecki. Koncertuje z Jerzym Maksymiukiem i Januszem Olejniczakiem.

PIOTR MANIA – pianino.
Pianista, kompozytor, muzyk sesyjny, producent muzyczny i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Fryderyka za najlepszy debiut jazzowy 2010 roku za płytę „Pearl”. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Katarzyną Stankiewicz, Mietkiem Szcześniakiem, Sławkiem Uniatowskim, Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Filharmonią Opolską. W roku chopinowskim zaaranżował na współcześnie pieśni Fryderyka Chopina i był kierownikiem muzycznym koncertu „Experyment Chopin”. Koncertował między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwajcarii, Francji, Portugalii, Korei, Anglii i Belgii.
BLOK FILMÓW REKLAMOWYCH
▪️
Reklama Polskich Zakładów Siemensa
▪️ Reklama Konfekcji Warszawskiej
▪️ Wyprawa Amundsena
▪️
Niegdyś a dzisiaj
▪️ Serce matki
▪️ Ludzie Wisły
▪️
Reklama dziennika Nowa Prawda
▪️ Moja maleńka
▪️ Melodie świata
▪️
Bolek i Lolek
▪️ Bóg się rodzi
▪️ Zaproszenie do szczęścia
▪️
Jak za dawnych dobrych lat
▪️ Imieniny pradziadka
Część z filmów została zdigitalizowana w ramach projektu „Digitalizacja zasobów kultury, w tym materiałów archiwalnych, zwiększenie dostępności i poprawa jakości zasobów kultury udostępnianych cyfrowo znajdujących się
w zasobach FINA”, realizowanego w latach 2022–2023.
WIĘCEJ INFORMACJI:
www.iluzjon.fn.org.pl

Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Reklama