Widoczne Niewidoczne: Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów MNW

Widoczne Niewidoczne: Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów MNW.

Pokaz „Widoczne Niewidoczne” to wybór 143 obrazów z Kolekcji Malarstwa Współczesnego MNW. Dzieła rzadko pokazywane publiczności i przechowywane w magazynach zaprezentowano w dziesięciu kategoriach tematycznych: „Jesteśmy…”, „Deformacja i geometria”, „Gry barwne”, „Realizmy”, „Postęp i cywilizacja”, „Upadek i rozpad”, „Nowy człowiek”, „Materia organiczna”, „Obecność rzeczy” i „Inne stany świadomości”. Niemal w każdej z nich pojawiają się zarówno obrazy z początku XX wieku, jak i powojenne. Ekspozycja pozwala obserwować, jak trendy ewoluują i wracają po latach.

Na pokazie zaprezentowano prace artystów takich jak: Zdzisław Beksiński, Tadeusz Grzegorczyk, Tadeusz Kantor, Ewa Kuryluk, Bronisław Wojciech Linke, Antoni Michalak, Roman Opałka, Erna Rosenstein, Jerzy Rosołowicz, Michał Rouba, Henryk Stażewski, Zofia Stryjeńska, Andrzej Szumigaj, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Wydra czy Jan Ziemski.

W zbiorach Muzeum, oprócz znanych i lubianych arcydzieł, znajdują się liczne obrazy, które z wielu względów pozostają w magazynach. Przede wszystkim jest to kwestia braku odpowiedniej przestrzeni wystawienniczej. Innym powodem, dla którego nie można pokazać zbiorów w całości, są względy merytoryczne. Zbiór liczy prawie cztery tysiące osiemset obrazów. Są w nim prace powstałe od początku XX wieku po współczesność, jednak reprezentatywny charakter kolekcji zamyka się na latach 90. ubiegłego wieku. W skład zbioru wchodzą zarówno płótna artystów polskich, jak i zagranicznych, choć tych ostatnich jest zdecydowanie mniej. Twórcą kolekcji współczesnego malarstwa polskiego był Jerzy Zanoziński. Była ona konsekwentnie budowana przez kolejnych kuratorów działu i obecnie jest największym oraz najpełniejszym zbiorem malarstwa polskiego XX wieku w Polsce.

Pokaz został przygotowany przez sześcioosobowy zespół pracowników Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW pod kierownictwem kuratorki, dr Anny Manickiej. Nie jest to kolejna odsłona galerii stałej, lecz wstęp do prac nad jej przygotowaniem w przyszłości.


Widoczne Niewidoczne
Pokaz malarstwa XX wieku ze zbiorów MNW

14 czerwca – 1 grudnia 2019 roku
Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

Mecenasi Muzeum:
PKN ORLEN
PZU

Partnerzy Muzeum:
LOTTO. Radość wygrywania
PKP Intercity. Pociąg do podróży

Partner aranżacyjny:
Farby KABE – szwajcarska jakość

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grafika:

Erna Rosenstein (1913–2004)
„Tryptyk ciszy i ognia”
1974
olej, płótno
http://bitly.pl/sals0

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.