Wernisaż wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”

Wernisaż wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”.

Od 5 lipca w Warszawie będzie można oglądać wyjątkową wystawę sygnowaną przez Instytut Fotografii Fort. Kuratorzy wystawy Aleksandra Jatczak-Repeć i Michał Suchora przygotowali dla odwiedzających kilkaset unikatowych zdjęć dokumentujących rozwój mody w Polsce.

Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia. Zaczynamy podróż w 1918 roku, żeby prześledzić okres międzywojnia, PRL, stalinizmu, politycznej odwilży (ze słynnym mottem “chcemy być nowocześni”), rewolucji roku 68, epoki Gierka, karnawału Solidarności i stanu wojennego, burzliwego czasu transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., wreszcie włączenia Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Na wystawie zostaną pokazane prace m. in. Magdaleny Łuniewskiej, Zuzy Krajewskiej, Soni Szóstak, Tadeusza Rolkego, Wojciecha Plewińskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Jacka Poremby, Marka Straszewskiego, duetu Wunsche&Samsel, Jacka Kołodziejskiego, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka.

– „Niebezpieczne ujęcia” to próba prześledzenia zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w sposobie komunikowania się za  świata mody z odbiorcą za pomocą obrazu. – mówi kurator wystawy Michał Suchora – Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, polityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów, zdjęcia z prywatnych archiwów.
Planując wystawę skupiliśmy się na fotografii realizowanej w Polsce. – dodaje kuratorka Aleksandra Jatczak-Repeć – Nie chodziło nam jednak o pełne pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu, a zatem zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, i bliższe zwykłym ludziom. Moje ulubione to sesje drukowane w czasopiśmie „Ty i ja” w latach 60. i 70. – papier pożółkł, ale wiele z nich dalej urzeka niestandardowymi plenerami i pomysłami, a niektóre mogłyby swobodnie znaleźć się we współczesnych magazynach.

Galeria IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort)
Fort Mokotów – budynek 06, ul. Racławicka 99, Warszawa

Czas trwania wystawy: 4.07.2019 – 12.09.2019
Wernisaż: 4 lipca 2019 (czwartek), godz. 19:00
Kuratorzy: Aleksandra Jatczak-Repeć, Michał Suchora
Projekt identyfikacji wizualnej: Kaja Kusztra

Trzy oprowadzania kuratorskie:
– 7 lipca (niedziela), godz. 12:00
– 28 lipca (niedziela), godz. 12:00
– 8 września (niedziela), godz. 12:00

Wstęp na wernisaż i oprowadzania: bezpłatnie
Cena biletu w dniach 5.07.2019 – 12.09.2019: 12 zł normalny / 7 zł ulgowy

Godziny otwarcia:
Środa-piątek: godz. 14.00-18.00
Sobota-niedziela: godz. 12.00-18.00

http://instytutfotografiifort.org.pl

Projektanci wystawy
Fish n’ Sheep to warszawska pracownia projektowa działająca na pograniczu architektury, sztuki i designu, założona przez Anetę Faner i Piotra Dumę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.