Wernisaż wystawy „Disco Relaks”

Disco Relaks – wystawa o kulturowym fenomenie disco polo w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

18 października Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otwiera wystawę „Disco Relaks”, która przedstawia zjawisko muzyki disco polo na tle społeczno-gospodarczych przemian lat 90-tych. Zrealizowana w ramach projektu Rzeczy Kultowe, wystawa przygląda się fenomenowi disco polo, osadzając go w kontekście transformacji, której 30-lecie przypada w 2019 r.

Rozpoczynając od lat 90. – „złotego wieku” disco polo – wystawa wskazuje na społeczno-gospodarczy kontekst tego nurtu i jego początki, gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Sięga do muzycznych korzeni gatunku w latach 70., pokazuje odbiór disco polo w czasach turbokapitalizmu oraz współczesne nawiązania.

W projekcie „Rzeczy Kultowe” przyglądamy się współczesnym, popularnym zjawiskom. Oglądamy dziś te same filmy, słuchamy tych samych piosenek, nosimy buty tych samych marek, ale rzadko zastanawiamy się nad motywacjami ich wyboru. – tłumaczy Aleksander Robotycki, etnograf i współkoordynator projektu Rzeczy Kultowe – Dostrzegliśmy również fenomen disco polo, a poprzez wystawę chcemy go przybliżyć i zinterpretować, opowiadając o transformacji, wolności i gustach.

Pomysł na wystawę zaproponowała Anna Grunwald, kierowniczka Działu Edukacji PME w Warszawie – Właściwie od zawsze śledzę zjawiska, które angażują ludzi w poprzek różnych środowisk. Lubię kulturę popularną spoza, nazwijmy to, kanonu – budzącą silne, czasem skrajne emocje. Pomiędzy uwielbieniem fanów, a nienawiścią krytyków, oczyma naiwnej wyobraźni widzę most, na którym spotkają się, by porozmawiać. W tworzeniu okazji do tego widzę największy potencjał edukacyjny. Stąd wybór tematu takiego jak kiedyś futbol, a teraz disco polo był zupełnie naturalny.
Wystawa będzie prezentować przede wszystkim bogate materiały wizualne z lat 90. oraz współczesny kontekst w postaci przetworzeń i komentarzy. Sercem wystawy są sylwetki kobiet, których twórczość w discopolowym świecie wniosła ożywczy, zmysłowy powiew w zdominowany przez mężczyzn show-biznes. Zobaczymy oraz usłyszymy zmysłowe i sensualne disco polo kobiet.

Disco polo można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji. Zmiany, które wtedy zaszły, dotyczyły również obyczajowości i znalazły swoje odbicie w twórczości kobiet tworzących w tym nurcie. Choć często marginalizowane, polo-artystki zdywersyfikowały i zdynamizowały zjawisko disco polo. – podkreśla Monika Borys, współkuratorka wystawy.

W ramach ekspozycji umieszczono także obiekty z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, poprzez które kuratorzy formułują tezę o „discopolowej wyobraźni”, łączącej muzyków i XX-wiecznych twórców obrazów i rzeźb tworzących w nurcie naiwnym bądź do niego się odwołujących.

Włączenie eksponatów muzealnych w opowieść o ostatnim półwieczu i rozwoju kultury popularnej to także sposób na zaprezentowanie nurtu disco polo jako istotnego i niejednoznacznego składnika polskiej tożsamości. – dodaje Bartosz Wójcik, współkurator wystawy.
Wernisaż odbędzie się 18 października 2019 o godz. 18 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1. Wystawa potrwa do 1 marca 2020. Będą jej towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, debaty oraz warsztaty edukacyjne.

Wstęp na wystawę oraz wydarzenia towarzyszące bezpłatny.
Kuratorzy: Bartosz Wójcik, Monika Borys / Zespół projektu Rzeczy Kultowe: Anna Grunwald, Aleksander („Bratek”) Robotycki, Ilona Sikorska-Piwowarczyk

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patroni medialni wystawy: Magazyn Szum, Zwykłe Życie, Notes Na 6 Tygodni, Disco Polo Music, Polsat

Wernisaż 18 października 2019, godz. 18:00
Wstęp wolny
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

www.ethnomuseum.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.