Wernisaż wystawy Cato Leina “Arktyczny Pył” w Starej Galerii ZPAF

UDOSTĘPNIJ
  • 2
  •  
  •  
  •  

Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików zaprasza na wernisaż wystawy Cato Leina „Arktyczny pył”. Prace powstały w przestrzeni Szwecji, Finlandii, Rosji i Norwegii. Są rozwinięciem tematu wystawy „Cisza północy” w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach, która miała miejsce w kwietniu 2016 roku. Wernisaż odbędzie się w środę, 7 listopada o godzinie 19:30.

O wystawie:
Wystawa „Arctic Grit”, zabiera nas daleko od utartych ścieżek − w arktyczne i najbardziej wysunięte na Północ rejony Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. To tam z zaciekawieniem szukałem ludzi i tego co skrywają wnętrza cichych domów i ludzkich dusz, kiedy zbliżamy się do odległej i surowej Arktyki. Ten projekt jest również moim spotkaniem z samym sobą, jest spojrzeniem wstecz i podróżą w przeszłość do czasów własnego dzieciństwa i z powrotem aż do teraz. Siłą napędową tych podróży była chęć uchwycenia chwili, w której każde spotkanie staje się niepowtarzalne i zbliżenia się do niej. To ludzie byli ważni. Rozmowa była na pierwszym planie, dopiero potem pojawiały się zdjęcia. Ważne było zostać zaakceptowanym, obdarowanym zaufaniem, historią i duszą. Za cel serii postawiłem sobie nie udokumentować, tylko poprzez fotografie uchwycić spotkanie oraz nagość w jego obliczu. To dlatego każda zdjęcie staje się ekskluzywnym i intymnym spojrzeniem w głąb ludzkiej natury.

O autorze:
Cato Lein urodził się w 1957 roku w Båtsfjord w Norwegii, dorastał w regionie Finnmark. Wyprowadził się stamtąd w latach 70-tych, a w 1980 roku zamieszkał w Sztokholmie. Tam Cato odkrył fotografię artystyczną, która z czasem stała się jego życiową ścieżką. Najbardziej zainteresowała go jednak fotografia portretowa. Od 1996 roku fotografował pisarzy dla największych wydawnictw i czasopism w Skandynawii i Europy. Jest jednym z najbardziej znanych skandynawskich portrecistów. Jego specjalnością stały się zdjęcia pisarzy – w swoich zbiorach ma portrety największych twórców światowej literatury (m.in. Zadie Smith, Umberto Eco, Susan Sontag). Prace Cato Leina przywołują niekiedy na myśl zdjęcia takich sław fotografii, jak Robert Frank, Richard Avedon czy Anton Corbijn. Jego fotografia to oryginalne, prowokujące bardzo intensywne, najczęściej czarno-białe obrazy, które są jego znakiem rozpoznawczym.

Wystawa została zrealizowana z budżetu Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów

Autor: Cato Lein
Tytuł: Arktyczny pył (Arctic Grit)
Kurator: Katarzyna Łata

Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8 w Warszawie

Wernisaż wystawy 07.11.2018 godz. 19:30

Wystawa czynna do 30 listopada 2018 r.
Pn – Pt 12:00 – 18:00
Sb-ND 14:00 – 18:00

Wstęp wolny

Strona ZPAF: https://www.zpaf.pl/

Wydarzenie na Facebooku – klik

Film promujący wystawę „Cisza północy”: https://www.youtube.com/watch?v=f9xCyHCIJ2c

 źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.