Weekend z Amerykańskim Kinem Niezależnym w AMONDO

Weekend z Amerykańskim Kinem Niezależnym w AMONDO.

Z okazji premiery hitu zeszłorocznego festiwalu Sundance „Złe wychowanie Cameron Post” w weekend 25-27 stycznia zapraszamy do AMONDO Kino na pokazy, naszym zdaniem, wybitnych przedstawicieli współczesnego amerykańskiego kina niezależnego.

Sam nurt rozpoczęli w latach 80 reżyserzy pokroju Jima Jarmuscha czy Wima Wendersa, choć za pierwszy prawdziwie niezależny film w historii amerykańskiego kina uznaje się kultowe „Eraserhead” Davida Lyncha z 1977 roku. Nurt charakteryzował umiarkowanie niski budżet, przesycenie amerykańską popkulturą, odrzucenie idei American Dream, a także eksplorowanie tematu alienacji i trudności z komunikacją. Na przestrzeni lat nurt amerykańskiego kina niezależnego rozwinął się i został uznany za jeden z ważniejszych nurtów w historii amerykańskiej kinematografii.

Oto filmy, które będziemy oglądali podczas cyklu:

1) „Poważny Człowiek” (2009), reż. Ethan Coen, Joel Coen
Bracia Coen już w swoim debiucie z 1984 roku („Blood Simple”) udowodnili, że gatunkowe dekonstrukcje, charakterystyczne poczucie humoru, a także swoista filozoficzna refleksja to elementy, które będą w ich filmach kluczowe. W „Poważnym Człowieku” obserwujemy mężczyznę w średnim wieku, którego świat powoli rozpada się na jego oczach, a on sam próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
pokaz: 26 stycznia (sobota) – 16:20

2)”Przed Północą” (2013)
Trzecia część słynnej „Trylogii słonecznej” Richarda Linklatera („Before Sunrise”, Bufore Sunset” i „Before Midnight”) to jednocześnie najbardziej gorzka historia z wszystkich trzech. Jesse i Celine są małżeństwem, które musi zmierzyć się z rutyną w swoim związku. Dojrzałe, brawurowo nakręcone i wyjątkowo interesujące formalnie kino!
pokaz: 26 stycznia (sobota) – 18:25

3) „Frances Ha” (2012)

Dla części ekipy AMONDO najważniejszy film XXI wieku. Historia 27-letniej Frances nakręcona przez Noah Baumbacha to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i konieczności dojrzewania, którego perspektywa, choć wydaje się przerażająca, wcale taka być nie musi. Wybitna kreacja Grety Gerwig w dla wielu „the most relatable movie ever”.
pokaz: 27 stycznia (niedziela) – 16:20

4) „Tylko Kochankowie Przeżyją” (2013)

Jim Jarmusch, jako jeden z ważniejszych twórców w historii amerykańskiego kina niezależnego, w 2013 roku kręci film który jest swoistą zmianą narracji charakterystycznej dla tego twórcy. Oto na ekranie oglądamy historię dwójki wampirów którzy, po przeżyciu 1000 lat na Ziemi, czują się zmęczeni i wyprani z emocji. Tilda Swinton i Tom Hiddleston w intymnej i klimatycznej historii napisanej i wyreżyserowanej przez tuzę współczesnego kina.
pokaz: 27 stycznia (niedziela) – 18:00

5) „The Florida Project”

Pełna niesamowitej energii, chwytająca za serce, zabawna i wzruszająca historia sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, próbujących ułożyć sobie życie w tanim motelu na obrzeżach najszczęśliwszego miejsca na świecie – Disneylandu. Okrzyknięty przez krytykę najpiękniejszym filmem roku i uwielbiany przez widzów.
pokaz: 26 stycznia (sobota) – 14:15

6. „Złe wychowanie. Cameron Post.”
Adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści młodzieżowych ostatnich lat. Opowieść toczy się w latach 90. w Montanie i koncentruje się wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki, która odkrywa własny homoseksualizm.

Kiedy krewni oraz jej chłopak nakrywają ją w niedwuznacznej sytuacji z przyjaciółką, zostaje wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”. W obozie Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Razem udowadniają światu, że młodość i radość życia nie dają się łatwo ujarzmić.

Reżyserka stara się pokazać, że nawet film o sprawach bolesnych i kontrowersyjnych może poprawić humor i dodać otuchy. Niepisanym mottem filmu jest hasło „Co, jeśli nie możesz stać się jeszcze lepszym?”
pokazy:
25 stycznia (piątek) – 20:40
26 stycznia (sobota) – 20:30
27 stycznia (niedziela) – 14:00

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.