Weekend otwarcia: Muzeum Woli Cię poznać

Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy, znów zaprasza zwiedzających. Poprzez dyskusje, wystawy, spotkania i programy badawcze będzie się dzielić wiedzą, odkrywać historię Woli i projektować jej przyszłość. Pierwszą okazją do spotkania jest weekend otwarcia 7 i 8 grudnia.

Muzeum po remoncie i z nową aranżacją łączy historię Woli ze współczesnością i jej wyzwaniami. Bada aktualnie zachodzące procesy i odwołując się do przeszłości, stawia pytania o to, co dalej. Przez swój komentarz i działania – wystawy problemowe, dyskusje, warsztaty – placówka pomoże zrozumieć zmiany i uwrażliwi na zjawiska wpływające na przestrzeń publiczną.
Nowe miejsce spotkań dla mieszkańców Woli

Zespół muzeum chce razem z warszawiakami szukać odpowiedzi na pytania: czym jest współczesna lokalność, jak odnaleźć nową tożsamość miejsca, z czym na Woli mogą identyfikować się jej mieszkańcy.
Muzeum Woli jest otwarte na współpracę z organizacjami społecznymi działającymi na Woli. W obliczu dynamicznych zmian zachodzących na Woli, to właśnie indywidualne opowieści o dzielnicy mogą stanowić cenne źródło wiedzy na jej temat i stać się punktem wyjścia do przyszłych wystaw oraz działań towarzyszących – mówi Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.

Zmiany po czteroletniej modernizacji
Po czteroletniej modernizacji siedziba przy ulicy Srebrnej 12 – neorenesansowy pałac wybudowany w 1880 roku dla rzeźbiarza Aleksandra Sikorskiego –  zyskała nowy wygląd dzięki środkom Miasta Stołecznego Warszawy, MKiDN oraz dofinasowaniu ze środków EU w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Nowa aranżacja wnętrz sprawiła, że muzeum posiada dwie duże sale ekspozycyjne, nowoczesną salę edukacyjną oraz specjalną salę warsztatową.
– W Muzeum Warszawy opowiadamy wielowątkową historię naszego miasta. Otwierając Muzeum Woli chcemy wsłuchiwać się w różne głosy i opowieści. Tworzymy miejsce spotkań z publicznością, otwarte i angażujące. Taka wizja wpłynęła na kształt przestrzeni po modernizacji – mówi Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Weekend otwarcia
Sfinksy, wiatraki i inne wolskie symbole pojawią się podczas zajęć dla dzieci i dorosłych w Muzeum Woli. W sobotę 7 grudnia w pracowni edukacyjnej przez działania i warsztaty poznamy historię i architekturę dzielnicy. Na zaprojektowanej przez Patryka Mogilnickiego mapie Woli wspólnie wytyczymy szlaki i oznaczymy ważne miejsca.
W niedzielę, 8 grudnia, zapraszamy na Gwiazdkę Sąsiedzką. Spotkamy się by wspólnie zgłębić wolskie ciekawostki, stworzyć ozdoby i ubrać sąsiedzką choinkę. Zaprojektujemy nowe miejskie wersje kolorowych pająków, które kiedyś zdobiły chaty we wsiach Wielka Wola, Czyste czy Odolany. Dołączymy do śpiewania pięknych wschodnich kolęd, posłuchamy opowieści sięgających do różnych kultur. Zapraszamy również do odwiedzenia Gabinetu Wolskiego, który przybliża wybrane wątki historii Woli. Oprowadzi po nim kierownik muzeum, Konrad Schiller.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NIEDZIELNYCH WYDARZEŃ:

Godz. 10.00-18.00
Warsztaty symboli wolskich – inspiracją do tworzenia ozdób na choinkę lub gadżetów, będą: tramwaj produkcji zakładów Lilpopa, budynek gazowni, słoń leśny, syrenka Picassa, cukiernica z fabryki Norblina, sfinks z logotypu browaru Haberbusch i Schiele, kształt dzielnicy i inne.
Warsztaty poprowadzą Urszula Smykowska, Marlena Krzysiak, Marta Pałdyna.

Wspólnie ubierzemy choinkę ozdobami przygotowanymi podczas warsztatów.

Godz. 10.00-18.00
Pracownia nowych pająków miejskich inspirowanych wiejskimi dekoracjami świątecznymi.

Godz. 10.30-11.00
Wizyta w Gabinecie Wolskim – spotkanie prowadzi Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.

Godz. 11.00-11.30
Wschodnie kolędy – krótki występ zespołu Hulaj Pole i Przyjaciele. Zapraszamy do wspólnego śpiewania!
Zespół / grupa śpiewacza w składzie: Beata Blizińska, Artur Chrzanowski, Łukasz Filipow, Magdalena Gil, Joanna Górska, Amelia Pietroczuk, Artur Tondera

Godz. 12.00-12.30
Krótka opowieść o świętowaniu, Boże Narodzenie w Warszawie – prowadzi Katarzyna Żukowska, kuratorka programu edukacyjnego Muzeum Woli.

Godz. 13.00-13.30
Wschodnie kolędy – krótki występ zespołu Hulaj Pole i Przyjaciele. Zapraszamy do wspólnego śpiewania!

Godz. 14.00-14.30
Krótka opowieść o świętowaniu, Boże Narodzenie w prawosławiu – prowadzi Myroslawa Keryk, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.

Godz. 15.00-15.30
 Zwiedzanie wystawy „Wola w Muzeum” – prowadzi Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystaw Muzeum Woli.

Godz. 16.00-16.30
Krótka opowieść o zimowych świętach żydowskich – prowadzi Jakub Kowalik, edukator z Jewish Community Center.

Muzeum Woli poznać Twoją historię
Podczas weekendu otwarcia będzie można zwiedzić nową wystawę czasową – „Wola w Muzeum”, która podkreśla zarówno różnorodność kolekcji, jak i samej dzielnicy. Pokazuje, że równie istotnym nośnikiem pamięci, co butelka po piwie browaru Haberbusch i Schiele, może być ręcznie wykonywana kronika osiedla nr 3 przy ulicy Górczewskiej. Wiele przedmiotów w kolekcji muzeum stanowi ilustrację codzienności. Wystawa zachęca mieszkańców dzielnicy do przekazywania pamiątek, by zachować materialne dziedzictwo Woli. Wystawa będzie czynna do 1 marca.

7 grudnia (sobota), godz. 10.00-15.00
8 grudnia (niedziela), godz. 10.00-18.00

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny

Adres: ul. Srebrna 12

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.