Wasza Warszawa. Stolica wolności 1918–2018

Wasza Warszawa. Stolica wolności 1918–2018.

Program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości obejmuje kilkaset wydarzeń, które w ciągu 2018 roku rozgrywać się będą na terenie całego miasta i odwoływać, możliwie jak najczęściej, do lokalnej historii odzyskiwania niepodległości.

Setną rocznicę niepodległości miasto stołeczne obchodzi pod hasłem Stolica wolności 1918–2018 zilustrowanym logotypem Wasza Warszawa. Sto lat temu Warszawa odzyskała status stolicy państwa polskiego. Wtedy też Polacy przyjęli swobody demokratyczne i nowoczesne rozwiązania społeczne – powszechne ubezpieczenia, wolność prasy i zgromadzeń. Dzięki temu w stolicy rozkwita kultura i nauka, rodzi się nowoczesna metropolia. Wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa to miasto należące do mieszkańców, dlatego ideą obchodów jest włączenie wszystkich warszawiaków w uroczystości rocznicowe i zaproszenie ich do wspólnego świętowania wolności.

 Odzyskanie niepodległości było jednym z najważniejszych czynników rozwojowych Warszawy w XX wieku – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Odzyskawszy stołeczność Warszawa stała się prawdziwym centrum Polski, najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, naukowym, kulturalnym. Po 1918 roku stała się europejską metropolią z kwitnącą kulturą, nauką, nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi i architektonicznymi. Te osiągnięcia chcemy naszymi obchodami przypomnieć – podkreśla prezydent.
Warszawa przygotowała wiele projektów, które upamiętnią rocznicę. Będą to imprezy ogólnomiejskie i dzielnicowe, na dziś jest to 420 wydarzeń, ale nie jest to liczba ostateczna.

Z wydarzeń ogólnomiejskich przedstawiamy wybrane:

Dyktando warszawskie
W tę niedzielę, 22 kwietnia, odbędzie się druga edycja warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej, promującego kulturę języka polskiego. W tym roku tekst dyktanda przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka i prof. Andrzeja Markowskiego napisany zostanie pod kątem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet w Polsce, promując tym samym idee rocznic.
Lista jest już zamknięta, zgłosiło się 300 osób, które napiszą dyktando. Oczekiwanie na wyniki umili również występ Mariana Opani. Wydarzenie poprowadzi Beata Tadla.
Dyktando Warszawskie transmitowane będzie również on-line dla wszystkich, którzy chcieliby nieformalnie do niego dołączyć i zmierzyć się z tekstem konkursowym.

Konkurs kompozytorski „Warszawski polonez dla Niepoległej”
Konkurs Orkiestry Sinfonia Varsovia został ogłoszony w zeszłym roku (22 września 2017r). Wpłynęło ponad 100 prac.
Zadaniem konkursowym było napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który będzie nawiązywał do najlepszych tradycji tego gatunku, zachowując jednocześnie walory użytkowe, pozwalające na zatańczenie go. Oceniać prace będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, dyrygent Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Zwycięzca otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł., za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie – 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 r.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 4 czerwca 2018 r., w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Warszawski Korowód Poloneza
Wydarzenie nawiązuje do konkursu kompozytorskiego „Warszawski polonez dla Niepodległej” ogłoszonego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. 
29 września 2018 r. o godz. 14.00 ulicami Warszawy ruszy korowód, który przejdzie trasą: Senatorska – Krakowskie Przedmieście – Karaszewicza-Tokarzewskiego – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – pl. Teatralny. Korowód zakończy się odtańczeniem poloneza do zwycięskiego utworu. Wcześniej, o godz. 13.30 na pl. Teatralnym uczestnicy pod okiem instruktorów z Ludowego Zespołu Artystycznego ‘Promni’ będą mogli nauczyć się podstawowego kroku naszego narodowego tańca.

Warszawianka roku i stulecia 
Plebiscyt ma na celu wyłonienie laureatki tytułu „Warszawianka roku”, która swoją pracą zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju Warszawy, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. Plebiscyt związany jest z promocją setnej rocznicy wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce, obchodzonej w tym roku wraz ze stuleciem odzyskania niepodległości, dlatego w 2018 r. zostanie również wyłoniona „Warszawianka stulecia”. 
Kryteriami wyboru laureatek plebiscytu będą działalność na rzecz Warszawy i jej promocja, upowszechnianie otwartości, tolerancji, równouprawnienia, wartości demokratycznych. Będą brane pod uwagę wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie na skalę ponadwarszawską, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego lub społeczności lokalnej w Warszawie. Plebiscyt zostanie zrealizowany przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich oraz znanych osobistości ze świata kultury, mediów i organizacji pozarządowych. „Warszawianka roku” i „Warszawianka stulecia” zostaną wyłonione w drodze głosowania (internetowego oraz papierowego), a uhonorowane podczas uroczystej gali. Plebiscyt na „Warszawiankę roku” będzie wydarzeniem cyklicznym. Start plebiscytu 21 maja.

Multimedialny Park Fontann
Jak co roku, od maja do września, w każdy piątek i sobotę oraz w majówkę na Podzamczu odbywać się będą 30-minutowe pokazy multimedialne „woda-światło-dźwięk” z wykorzystaniem reflektorów LED i laserów. W każdym sezonie na wodnych ekranach Multimedialnego Parku Fontann prezentowany jest nowy pokaz w formie animowanej opowieści. Tym razem 3-minutowy film w formie grafik będzie mówił o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości.  Skwer 1 Dywizji Pancernej WP, piątki – soboty, od 1 maja do 29 września.

100 WYDARZEŃ PLENEROWYCH 
Szczególnie polecamy:
„Przestrzeń wolności”, pl. Zamkowy – Krakowskie Przedmieście 
(13 października)
Piknik historyczny, pl. Zamkowy (10 listopada) – stoisko Warszawy, warsztat robienia kotylionów, rozdawanie kotylionów, pokazy grup rekonstrukcyjnych, żywe lekcje historii.

69 WYDARZEŃ EDUKACYJNYCH
Architektura 20-lecia w Warszawie (1918–1939). Mapa zabytków Niepodległej
We wrześniu powstanie Mapa Zabytków Niepodległej, na której znajdą się ikony architektury związane z okresem odzyskania niepodległości. Zgodnie z wytyczonymi na mapie trasami zostaną przygotowane spacery dla mieszkańców z przewodnikiem po wybranych obiektach architektury 20-lecia międzywojennego w Warszawie.  Mapa stworzona będzie we wrześniu, natomiast spacery rozpoczną się 29 września i potrwają do 6 październik 2018 roku.

Szkoła niepodległa
Projekt skierowany jest do społeczności warszawskiej, w szczególności do warszawskich uczniów i nauczycieli. Przedsięwzięcie to składa się z kilku kluczowych działań, obejmujących: 1. Cykl wykładów, seminariów i debat skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także różne formy doskonalenia, skierowane do nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. 2. Zajęcia dla uczniów warszawskich szkół oraz seminarium metodyczne dla nauczycieli z wykorzystaniem książki dla dzieci wydanej przez Dom Spotkań z Historią, warsztaty dla nauczycieli. 3. Cykl pokazów filmowych i spektakli teatralnych dla uczniów i nauczycieli. 4. Cykl zajęć terenowych „Ścieżki i drogi do niepodległości w Warszawie”. 5. Cykl spotkań z warszawskimi nauczycielami pod hasłem „Niepodległa szkoła, wolny nauczyciel”. 
Jednym z elementów projektu jest realizacja działań edukacyjnych pod hasłem: „Demokracja zaczyna się w szkole”, w ramach których zaplanowano: 1. Organizację w szkołach i miejskich instytucjach debat i innych wydarzeń nt. współczesnego oblicza patriotyzmu, roli demokracji w szkole, w wymiarze lokalnym i globalnym. 2. Organizację wykładów i prelekcji o demokracji, patriotyzmie, współczesnych postawach obywatelskich i in. 3. Tworzenie i wykorzystanie artystycznych i literackich form przekazu (np. muzyka, film, fotografia, sztuki wizualne, opowiadania, komiksy). 4. Opracowanie atrakcyjnych i nowatorskich scenariuszy zajęć i materiałów dydaktycznych wspierających szkoły w pracy z uczniami. Tematyka scenariuszy będzie dotyczyła 100-lecia odzyskania niepodległości w tym kwestii współczesnego patriotyzmu i demokracji. 5. Opracowanie pakietu edukacyjnego poruszającego tematykę Holokaustu i zagłady warszawskich Żydów.  Miejsce realizacji projektu: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Dom Spotkań z Historią, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Termin realizacji projektu: styczeń – grudzień 2018

„Warszawskie vademecum niepodległości”
Broszura przygotowana przez DSH autorstwa Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Ośrodka KARTA, która w przystępnej formie przedstawi historię stolicy u progu niepodległości oraz historię Polski w pierwszych latach formowania II RP. „Warszawskie vademecum” składa się z trzech części. Pierwsza z nich to kalendarium, w którym zebrano najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne odradzającej się Polski. Druga – „Abecadło warszawskie” – prezentuje wybór haseł i terminów związanych z niepodległością. W trzeciej części znalazło się 11 piosenek na stulecie niepodległości („Śpiewnik na stulecie”). Termin realizacji: kwiecień.

213 WYDARZEŃ KULTURALNYCH
Wystawa „Warszawa niepodległa”
Fotograficzna opowieść o Warszawie w 20-leciu międzywojennym i jej dynamicznym rozwoju. Wystawa ukaże życie codzienne stolicy i jej mieszkańców oraz przemiany przestrzenne, społeczne i obyczajowe. Przedstawione zostaną różne sposoby pokazywania miasta – fotografia prasowa, a także artystyczna, dokumentalna, uliczna i amatorska, z rodzinnych archiwów. Zdjęciom towarzyszyć będą fragmenty relacji i komentarze specjalistów. 
Część galeryjna w DSH oraz plenerowa na Krakowskim Przedmieściu. Termin realizacji: wrzesień 2018 r.

Wystawa „Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915–1918” w Muzeum Warszawy
Wystawa ma na celu pokazanie miasta w przełomowym okresie dokonywania się wielkich przemian społeczno-politycznych, przede wszystkim zmian formalno-administracyjnych, dzięki którym Warszawa odzyskała swoją stołeczność oraz uzyskała nową przestrzeń, niezbędną do dalszego rozwoju. 
Zaprezentowane zostaną rzadko udostępniane i oryginalne materiały z epoki – dokumenty, dzieła sztuki, galanterii patriotycznej, fotografie, pocztówki, mapy – całe spektrum różnorodnych artefaktów, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warszawy. Poprzez bogaty materiał ikonograficzny, m.in. kolekcję zdjęć niemieckich z lat 1915–1918, plany i archiwalia oraz pamiątki historyczne, zostaną pokazane: zniszczenie infrastruktury komunalnej i przemysłowej, wkroczenie okupacyjnych wojsk niemieckich i zasady funkcjonowania miasta pod nowymi rządami, aktywność polskich organizacji społecznych i samorządowych, m.in.: Straży Obywatelskiej, Zarządu Miasta, Sądów Pokoju, a także życie gospodarcze i kulturalne oraz najważniejsze wydarzenia polityczne mające miejsce w stolicy. 
Poprzez zmiany w sytuacji politycznej, Warszawa w okresie I wojny światowej stała się centrum obozu niepodległościowego, a zniesienie ograniczeń pozwoliło na otwarcie polskich instytucji naukowych i kulturalnych, organizacje manifestacji patriotycznych, w tym wielkiego pochodu narodowego w 125. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchody ważnych wydarzeń historycznych oraz zastąpienie polskimi rosyjskich nazw ulic i placów stolicy. Wystawa zaplanowana jest na sierpień 2018 r.

38 WYDARZEŃ SPORTOWYCH
Jak co roku odbędzie się w Warszewie tradia biegowa – Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości 11 listopada o godz. 11.11. 

To jeden z największych biegów ulicznych w Warszawie, w którym bierze udział ok. 18 tysięcy uczestników. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa organizuje ten bieg, aby na sportowo uczcić wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 
Zawodnicy mają do pokonania 10 km, ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach – koszulce białej i czerwonej, tworząc najdłuższą flagę Polski. Bieg Niepodległości wraz z Biegiem Konstytucji 3 Maja oraz Biegiem Powstania Warszawskiego tworzy triadę biegową, której hasło brzmi „Zabiegaj o pamięć”. Terminy: 3 maja, 28 lipca oraz 11 listopada 2018 r.

„WARSZAWSKA KSIĘGA WOLNOŚCI 1918-2018-2118”

Inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy rozpocząć akcje zbierania podpisów pod przesłaniem dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. Mamy nadzieję, że kolejne stulecie niepodległości będzie okazją do dumy z naszych osiągnięć i będzie obchodzone równie uroczyście co w 2018 roku. 
Zawierająca podpisy „Warszawska księga wolności” zostanie umieszczona w kapsule czasu i zakopana 13 października 2018 roku w przestrzeni publicznej Warszawy.  Pierwsze podpisy pod przesłaniem złożyły Prezydent Warszawy oraz Przewodnicząca Rady Miasta.

Cały program obchodów: www.stolicawolnosci.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.