Warszawski Szpital dla Dzieci zakończył remont

Warszawski Szpital dla Dzieci zakończył remont.

Warszawski Szpital dla Dzieci oddaje do użytku nowoczesną salę intensywnego nadzoru medycznego z trzema stanowiskami, a także zmodernizowane, komfortowe sale dla chorych.

Jestem tu nie po raz pierwszy jako warszawiak i dokładnie wiem, jak ten szpital wyglądał kilka lat temu. Te fantastycznie odremontowane wnętrza podkreślają priorytet dla nas wszystkich, czyli założenia programu „Warszawa dla najmłodszych”, według którego inwestujemy w infrastrukturę miejskich placówek zdrowia – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas wizyty w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci. – Inwestujemy zwłaszcza w szpitale ginekologiczno-położnicze, w których chcemy stworzyć jak najlepsze warunki dla najmłodszych warszawianek i warszawiaków.

Budynek „A” Warszawskiego Szpitala dla Dzieci został zbudowany u zbiegu ulic Kopernika, Świętokrzyskiej i Nowego Światu – w samym centrum Warszawy w 1875 roku i od początku pełnił funkcję szpitala dziecięcego.

Oddział Chirurgii i Ortopedii gotowy

W zmodernizowanym budynku mieści się Sekcja Intensywnego Nadzoru Medycznego z trzema stanowiskami w pełni monitorowanymi i wyposażonymi w sprzęt do opieki po zaawansowanych zabiegach chirurgicznych i ortopedycznych oraz dwupiętrowy Oddział Chirurgii i Ortopedii z 34 łóżkami. Koszty inwestycji, sięgające blisko 28 mln zł, pokryło miasto.

Wszystkie prace budowlane toczyły się bez przerywania działalności medycznej. Dodatkowe utrudnienie stanowił fakt, że budynek A jest wpisany do rejestru zabytków (jest to najstarszy budynek, w którym funkcjonuje miejski szpital). W pierwszy etapie robót, który zakończył się w grudniu 2017 roku, zmodernizowano centralną część budynku A i skrzydło zachodnie (od strony Polskiej Akademii Nauk). Po przeniesieniu działalności medycznej do zmodernizowanej części, rozpoczęto roboty budowlane w skrzydle wschodnim (od ul. M. Kopernika). Wszystkie prace budowlane zakończono w grudniu 2018 r.

W ramach robót budowlanych przebudowano pomieszczenia istniejących kondygnacji (piwnice, parter, I i II piętro), wymieniono instalacje, stolarkę okienną i drzwiową, wykonano prace glazurnicze, okładzinowe, posadzkowe, tynkarskie, malarskie, elewacyjne i dekarskie. Realizacja robót wymagała szczegółowych uzgodnień z konserwatorem zabytków, np. w zakresie elewacji wraz z zabytkowymi detalami architektonicznymi, posadzki parteru, klatki schodowej, stolarki okiennej, drzwi frontowych, belek drewnianych w absydzie, tak by zachować w niezmienionym stanie historyczne elementy aranżacji wnętrz.

Wykonawca prac modernizacyjnych, we współpracy początkowo ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków Urzędu m.st. Warszawy, a następnie Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zadbał o zachowanie i renowację dziewiętnastowiecznej posadzki ceramicznej ze słynnej manufaktury Dziewulski i Lange z Opoczna. We wnętrzach budynku ze ścian i sztukaterii usunięto nawet do dwudziestu warstw farb olejnych, wzmocniono mury, scalono spękania i uzupełniono szczeliny.

Remont szpitala

W latach 2010 – 2018 z budżetu m.st. Warszawy dla Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przekazano blisko 82 mln zł.

  • W lipcu 2011 roku w nowym budynku B3 rozpoczął działalność Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu z kinezyterapią, fizykoterapią i hydroterapią.
  • W styczniu 2012 roku w budynkach B1 i B2 uruchomiono zmodernizowaną Przychodnię Przyszpitalną (na parterze) i 34 łóżkowy Oddział Pediatryczny.
  • W maju 2015 roku w nowym budynku C o pow. 1500 m2 zlokalizowano: Blok Operacyjny, Izbę Przyjęć, Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Dział Farmacji, Laboratorium i Diagnostykę Obrazową. Budynek został kompleksowo wyposażony.
  • W grudniu 2015 roku w budynku C uruchomiono pracownię RTG wyposażoną w nowo zakupiony aparat.
  • W grudniu 2017 roku uruchomiona została działalność medyczna w zachodniej oraz środkowej części zabytkowego wyremontowanego budynku A, w której została zlokalizowana część Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Administracja Szpitala.
  • W marcu 2018 roku uruchomiono Pracownię Tomografii Komputerowej z nowym 16-rzędowym tomografem komputerowym.
  • W lutym 2019 r. oddano do użytku wschodnią część budynku „A”.

Pracom renowacyjnym zostało poddane także zabytkowe żeliwne ogrodzenie szpitala od strony ul. Kopernika. Ostatnim etapem będzie uporządkowanie wewnętrznych dziedzińców, które otrzymają nową nawierzchnię oraz nasadzenia roślin.

Szpital w 2018 r. przyjął 54 451 pacjentów, udzielono 49 885 porad, miało miejsce 22 824 hospitalizacji.

źródło: UM Warszawa / Fot. E. lach

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.