Warszawa zapamiętana – wakacyjny cykl spacerów

Co pamiętają najstarsi warszawiacy? Jak zmieniała się Warszawa na przestrzeni lat? Zapraszamy na cykl letnich spacerów varsavianistycznych, które zostaną wzbogacone o historie i zdjęcia z Archiwum Historii Mówionej – Dom Spotkań z Historią/Ośrodek KARTA Możecie je znaleźć także na mapie: http://www.warszawazapamietana.dsh.waw.pl/

Spotykamy się zawsze o godzinie 16:00 we wskazanym miejscu. Spacery poprowadzą przewodnicy Maria Pawlak i Piotr Hummel z WAWstep. Na spacery obowiązują zapisy. Limit uczestników: 25 osób.

Zgłoszenia prosimy przesyłać najpóźniej do dnia poprzedzającego dany spacer na adres: recepcja@dsh.waw.pl lub telefonicznie: 22 255 05 00 w godzinach otwarcia DSH.

Udział w spacerze jest jednoznaczny z akceptacją warunków regulaminu zwiedzania oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy z uczestników jest zobowiązany wypełnić formularz dostępny na naszej stronie lub w recepcji DSH.

Tu znajdziesz regulamin >> https://bit.ly/31DndQ5
Tu znajdziesz formularz >> https://bit.ly/31GZ0II

TERMINY SPACERÓW

12.07 Zanim Powiśle stało się modne
Zbiórka: przed kościołem Wizytek

We wspomnieniach warszawiaków Powiśle to dzielnica silnie kontrastująca z zamożnym Śródmieściem. Niski standard mieszkań i infrastruktury sprawiały, że w XIX wieku osiedlała się tutaj przeważnie miejska biedota. Mieszkańców łączyły jednak bliskie relacje sąsiedzkie, a życie toczyło się na podwórkach, ulicach i nad Wisłą. Wszyscy emocjonowali się zawodami żeglarskimi oraz słynnymi w całym mieście wyścigami kolarskimi na Dynasach. W trakcie spaceru dowiemy się, jak warszawiacy spędzali czas nad Wisłą i dlaczego powiślacy z dystansem odnosili się do ludzi z „góry” oraz wysłuchamy wspomnień nagranych przez Archiwum Historii Mówionej.

19.07 Burżuazyjne Śródmieście
zbiórka: przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze

Wysokie kamienice przy dzisiejszym placu Unii Lubelskiej sięgające ośmiu pięter zwano przed I wojną światową niebotykami. Lokatorzy mieszkali w wielopokojowych apartamentach, podczas gdy niemal 50% warszawiaków gnieździło się w jednoizbowych klitkach. Elegancka dzielnica południowa wyrosła na skraju miasta, gdzie jeszcze pod koniec XIX wieku znajdowały się sady, ogrody i niszczejące dworki. Przejdziemy się wzdłuż dawnej granicy Warszawy, gdzie wciąż przetrwało wiele stuletnich kamienic, porozmawiamy o ich dawnych mieszkańcach i przeobrażeniu dzielnicy pod względem społecznym i urbanistycznym w okresie powojennym. Zapraszamy na spacer śladami wspomnień najstarszych warszawiaków.

02.08 Ochota – kolonijna społeczność filtrów
zbiórka: przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP przy placu Narutowicza

XIX wiek to czas rozbudowy Warszawy. Wraz z budową Szpitala Dzieciątka Jezus i Filtrów wyodrębniono część wsi Wielka Wola i od popularnej karczmy nazwaną ten teren Ochotą. Na wpływ rozwoju dzielnicy w II RP miała budowa nowych osiedli mieszkaniowych. W trakcie spaceru poznamy wspomnienia mieszkańców, którzy przeniosą nas w czasy tworzenia kolonii opowiadając o ulicach i kamienicach ze swojego dzieciństwa.

09.08 Wola – pierwsze bomby i okupacja na Kole
zbiórka: Dom Społeczny, Obozowa 85

Pierwsze bomby na Warszawę spadły na Rakowcu i Kole. Okazało się, że celem niemieckich samolotów są nie tylko strategiczne punkty wojskowe, ale również zwykłe zabudowania mieszkalne. Spacerując po Kole, przypomnimy ten trudny czas, zanik przedwojennego świata i realia życia okupacyjnego. Dowiecie się, jak zmieniła się Wola po wrześniu 1939 i jak wojna wpłynęła na życie zwyczajnych rodzin. W czasie spaceru będą nam towarzyszyły wspomnienia mieszkańców, nagrane przez Archiwum Historii Mówionej.

Fot. zbiory Alicji Nassalskiej / Archiwum Historii Mówionej – Dom Spotkań z Historią/Ośrodek KARTA

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.