Warszawa Zapamiętana – letnie spacery

Warszawa Zapamiętana – letnie spacery.

„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest zachęcanie mieszkańców Warszawy do poznawania historii miasta ze wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkańców.

Spotykamy się zawsze w sobotę o godzinie 16.00. Spacery poprowadzą przewodnicy Maria Pawlak i Piotr Hummel z WAWstep.

SPACERY:

06 lipca 2019, godz. 16.00
„PARTEROWA MARSZAŁKOWSKA”

Przed wojną wielkomiejskie życie Warszawy skupiało się na Marszałkowskiej. Po wojnie charakter ulicy nie zmienił się. Pośród ruin można było dostać najlepszą biżuterię i perfumy, zjeść owoce morza i posłuchać Mieczysława Fogga. Podczas spaceru porozmawiamy o tym, jak zmieniała się jedna z ważniejszych ulic Warszawy

MIEJSCE ZBIÓRKI: skrzyżowanie Marszałkowskiej i Królewskiej (przy Ogrodzie Saskim).

————————–
20 lipca 2019, godz. 16.00
ŻOLIBORSKI WSM – WYMARZONE M2 W II RP

Celem założycieli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej było zapewnienie taniego i zdrowego mieszkania dla robotników oraz stworzenie członkom spółdzielni warunków do zawiązania zgranej i aktywnej wspólnoty. Podczas spaceru zastanowimy się, dlaczego ta idea nie przetrwała. Zobaczymy też dobrze zaprojektowane, skąpane w zieleni przedwojenne bloki i porozmawiamy o wymarzonych warunkach do życia.

MIEJSCE ZBIÓRKI: plac Wilsona (przed kinem Wisła).

————————–
10 sierpnia 2019, godz. 16.00
ROBOTNICZA WOLA – NIEISTNIEJĄCA DZIELNICA

Pierwsze fabryki w Warszawie powstawały na Powiślu, ale to Wola w międzywojennej Polsce stała się symbolem przemysłowego rozwoju miasta. Liczba kominów na horyzoncie była trudna do policzenia. Robotnicze osiedla rozrastały się wraz z nowymi fabrykami otwieranymi przez rodzimych i zagranicznych inwestorów. W trakcie spaceru opowiemy, co produkowano w zapomnianej fabrycznej części Warszawy, gdzie spędzano czas wolny oraz jak mieszkała przedwojenna ludność Woli.

MIEJSCE ZBIÓRKI: przed kościołem św. Karola Boromeusza na Chłodnej.

————————–
24 sierpnia 2019, godz. 16.00
BAZARY W PODWÓRKU – O PRASKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Praga to najlepiej zachowana dzielnica Warszawy z unikalnym folklorem, o którym możemy usłyszeć w wielu przedwojennych piosenkach. W czasie spaceru zobaczymy Pragę z perspektywy wspomnień Prażan, dowiemy się kim był Manas Ryba i jak nazywało się słoniątko w ZOO – pupil warszawiaków w międzywojniu.

MIEJSCE ZBIÓRKI: przed katedrą św. Floriana.


W trakcie spacerów przewodnicy będą pokazywać fotografie z domowych albumów i odtwarzać relacje związane z tematem wycieczki. Historie i zdjęcia, które dla Was przygotowaliśmy, pochodzą z Archiwum Historii Mówionej.

Możecie je znaleźć także na mapie: http://www.warszawazapamietana.dsh.waw.pl/

W 2016 roku Archiwum Historii Mówionej – Dom Spotkań z Historią/Ośrodek KARTA uruchomiło projekt „Warszawa zapamiętana” – internetową mapę stolicy. Na stronie zamieszczane są wspomnienia i zdjęcia nagranych przez AHM warszawiaków i warszawianek.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.