Warszawa apeluje o pilne uruchomienie systemu pomocy uchodźcom z Ukrainy

Uchodzcy Warszawa centralna

Potrzebujemy całościowego systemu pomocy uchodźcom z Ukrainy – apeluje do rządu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dołączają do niego także prezydenci innych największych miast Polski. W ich zgodnej opinii rosnąca liczba uchodźców wymaga systemowych działań i skorzystania z rozwiązań międzynarodowych.

Mierzymy się z największym kryzysem migracyjnym w historii Europy od czasów II wojny światowej. Do Polski dotarło już niemal 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Szacujemy, że od początku kryzysu migracyjnego tylko do Warszawy przyjechało łącznie ok. 290 tys. Sytuacja z dnia na dzień robi się coraz trudniejsza. Przez te dwa tygodnie Polacy, polskie organizacje pozarządowe i samorządowcy stanęli na wysokości zadania. Niestety wszystkie dane i wszyscy eksperci wskazują, że największe wyzwanie dopiero przed nami. Dlatego już dziś potrzebna jest pilna i szybka reakcja rządu, który powinien wypracować systemową formułę wsparcia – przekonywał dziś Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich, prezydent Warszawy.

Prezydent stolicy spotkał się dzisiaj z prezydentami miast Unii Metropolii Polski, żeby wymienić dotychczasowe doświadczenia w pomocy uchodźcom i szukać wspólnych rozwiązań problemów.

Żeby podołać temu, co jest przed nami konieczny jest system w dużych centrach recepcyjnych, również w dużych miastach, gdzie kierują się uchodźcy. ONZ, Unia Europejska mają elementy takiego systemu. Ci ludzie są już w Polsce, są gotowi pomóc rządowi Rzeczpospolitej. Apelujemy do rządzących by o taką pomoc się zwrócili. W ocenie ekspertów, żaden rząd w takiej sytuacji jaką mamy obecnie sobie nie poradzi – podkreślił podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.  

uchodzcy warszawa centralna

Najnowsze dane z Warszawy

Szacujemy, że od początku kryzysu do Warszawy dotarło już ok. 290 tys. uchodźców.  Wczoraj z warszawskich punktów informacyjnych do miejsc noclegowych skierowano ok. 2,5 tys. osób, to najwyższa liczba od początku wojny .

Z obserwacji ruchu uchodźców wynika, że część z nich pozostaje w Warszawie – jednak wczoraj wyjechało w dalszą drogę ze stolicy ruszyło 377 osób. Pojechali oni do Poznania, Gdyni, Szczecinka, Płocka i Józefowa.

We wtorek, 9 marca, trzy stołeczne punkty (Dworzec Wschodni, Dworzec Zachodni i Centrum Wielokulturowe) udzieliły pomocy łącznie 18 560 osobom. Obsłużono ruch z 13 pociągów i 83 autobusów znad granicy z Ukrainą.

Infolinia Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa19115 obsłużyła 1650 połączeń – 200 więcej niż dnia poprzedniego.

Aktualna liczba osób chętnych do wolontariatu wynosi 8793, co oznacza wzrost o ponad 400 od dnia poprzedniego. Warszawiacy oferują mieszkania i pokoje – łącznie zanotowano 4449 zgłoszeń (wczoraj ponad 100 przybyło).

Z wyzwaniem związanym z kryzysem uchodźczym mierzą się również dzielnice, które zawiadują noclegami udostępnianymi przez mieszkańców Warszawy. Dzielnice organizują również spotkania dla Ukraińców w bibliotekach i domach kultury, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Pierwsi uczniowie już w szkołach

Stołeczne placówki oświatowe przygotowują kolejne miejsca dla uczniów z Ukrainy – w warszawskich szkołach i przedszkolach jest już ich ponad 2,8 tys., a Warszawa przeznaczyła dodatkowy 1 mln zł na sfinansowanie dla nich posiłków.

Na terenie miasta działają również 24 poradnie psychologiczno-pedagogiczne i specjalistyczne​, które oferują pomoc specjalistów w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.