Warszawa 2019: Kwalifikacja wojskowa dla mężczyzn i kobiet

Pałac Kultury i Nauki
UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

W Warszawie, jak co roku, rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. Potrwa od 6 lutego do 25 kwietnia, obejmując kilka tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2000 r.

Dodatkowo przed komisje lekarskie zostaną wezwani mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które ukończyły 19. rok życia oraz mają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (medycyna, farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia). Do kwalifikacji mogą się zgłosić również ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat, jeżeli nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja jest jednym z wielu zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Jest przedsięwzięciem wspólnym wojewody, jednostek samorządu terytorialnego oraz terenowych organów administracji wojskowej. Jej celem jest ocena stanu zdrowia kandydatów, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydanie im książeczki wojskowej.

Zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej nie skutkuje powołaniem do czynnej służby wojskowej, natomiast niestawienie się przed komisję lekarską jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.

W Warszawie powołano pięć powiatowych komisji lekarskich:
1. Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 dla dzielnic: Bielany, Bemowo i Wola;
2. Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 dla dzielnic: Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Żoliborz;
3. Powiatowa Komisja Lekarska nr 3 dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów;
4. Powiatowa Komisja Lekarska nr 4 dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła;
5. Powiatowa Komisja Lekarska nr 5 dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ i Targówek.

Szczegółowe informacje, w tym adres, czas pracy oraz dane kontaktowe poszczególnych komisji lekarskich, dostępne są na stronie www.bezpieczna.um.warszawa.pl w zakładce Sprawy obronne.

kwalifikacja_wojskowa_2019_ulotka_klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.