Warsaw Gallery Weekend 2020

Do 4 października trwa Warsaw Gallery Weekend, największy cykliczny przegląd nowej sztuki w Polsce. Jubileuszowa, 10-ta edycja WGW, współfinansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa, została dostosowana do nowych warunków.

Organizatorzy jubileuszowego Warsaw Gallery Weekend, mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną, zdecydowali się wydłużyć imprezę do czterech dni i tak zorganizować spotkania z publicznością, by udało się zachować bezpieczny dystans. W dniach 1-4 października 29 galerii z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic (pełna lista na stronie wydarzenia) zaprezentuje prace ponad stu polskich i zagranicznych artystów. Dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, galerie zostały zwolnione z opłat za udział w tegorocznej imprezie.

W sytuacjach kryzysowych – takich jak obecna – to właśnie pierwotny rynek młodej sztuki najboleśniej odczuwa załamanie koniunktury. Według danych zebranych wśród galerii uczestniczących co roku w Warsaw Gallery Weekend, średnie obroty w marcu i kwietniu w porównaniu ze styczniem i lutym br. były niższe aż o 80%. Spowodowane było to przymusowym zamknięciem galerii na prawie dwa miesiące oraz wstrzymywaniem się kolekcjonerów z podejmowaniem decyzji o zakupach. Wiele przygotowanych i wyprodukowanych wystaw nie mogło się odbyć, a środki zainwestowane w ich realizację przepadły. Bezpośrednim skutkiem pandemii było odwołanie wielu międzynarodowych targów sztuki targowych i wymian artystycznych, co boleśnie odczuły także polskie galerie, aktywnie uczestniczące w międzynarodowym obiegu.

www.warsawgalleryweekend.pl

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.